Утайките от пречиствателните станции могат да се използват от земеделските стопани само след предварителното им третиране. Това предвижда приетата от Министерския съвет Наредба за реда и начина на оползотворяване на утайки от пречистването на отпадъчните води чрез употребата им в земеделието. Утайките съдържат ценни хранителни вещества, които могат де се използват за подобряване на почвите, се посочва в мотивите..
Те обаче трябва да отговарят на строги определени изисквания, за де не бъдат заплаха за човешкото здраве и околна среда.
Забранява се наторяването на ливади и пасища, ако там ще пашуват животни до 45 дни от от разхвърлянето им.
Не се разрешава и използването на площи, върху които се отглеждат плодни храсти, зеленчукови култури и лозя, както край реките и в защитени територии. Не се допуска и оползотворяването на утаечна маса, която има по-висока концентрация на тежки метали от разрешеното.
В наредбата са коригирани текстовете, отнасящи се за задълженията и отговорностите на компетентните органи (МОСВ и МЗХ), както и ангажиментите на потребителите на утайки.
Извършена е и подмяна на стойностите на максимално допустими концентрации на тежки метали в почвата. Те са съобразени с нивата, заложени в действащата европейски директива 86/278/ЕИО за опазване на околната среда, и по специално на почвата, при използване на утайки от отпадъчни води в земеделието.
С наредбата се въвеждат разпоредби, свързани с прилагане на Директива 86/278/ЕИО.