Начало » Новини » Интервю
05.02.2015 г.

Ангел Вукодинов: Близо 80% от фермерите не могат да торят заради заблатените ниви

Поредна заплаха

Farmer.bg

Упоритите валежи и подгизналите от вода почви пречат за нормалното пролетно подхранване на есенниците с торове, което традиционно започва в началото на февруари и според агротехническите срокове е нормално да приключи в следващите 40 дни. „Машините потъват като пирон в кисело мляко и за фермерите е невъзможно да влязат в нивите, което е сериозен проблем, ако не унспеят да наторят навреме“, коментира за Farmer.bg зам. председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов. Той допълни, че при сегашното състояние на почвите около 80% от земеделците не могат да наторяват, което е сигнал за проблеми с цялата реколта.

На този етап състоянието на посевите е в норма, но заради топлото време вегетацията ще се развие предсрочно и затова стопаните трябва да осигурят нужното подхранване, припомни още Вукодинов.

Фермерите още не могат да наваксат изоставането от сеитбата, която тази година продължи необичайно дълго. „Имаше колеги, които използваха мразовитите дни в началото на януари, за да сеят, защото почвата беше замръзнала и машините не потъваха “, обясни и Радослав Христов, зам. председател на асоциацията на зърнопроизводителите и фермер от Старозагорско.

Въпреки че януарската сеитба е изключение, което не се вмества в никакви агротехнологични срокове за нормално развитие на посевите, земеделците са рискували. Всички те искат поне частично да възстановят миналогодишните си загуби, въпреки че прогнозите за времето не дават надежди за нормално развитие на посевите през тази година, обясниха още стопаните.

Хората са в стрес и от новата кампания по директни плащания, която тази година ще затрудни изключително бранша. Освен проблеми с очертаванията по зелените плащания немалка част от арендаторите ще пострадат и от липсата на правни основания за ползване на земята. 

Ангел Вукодинов: Близо 80% от фермерите не могат да торят заради заблатените ниви
13614
 

Последни материали
Виж
Царевицата и слънчогледовото масло са осигурили най-много приходи
Украйна изнесе селскостопанска продукция за над 2 милиарда долара през март
Увеличава се делът на биологичните и тези от свободни кокошки
Производството на яйца в Германия нарасна с над 4 на сто през 2024 година
България е сред страните с най-голям принос за спада през януари и февруари
Преработката на маслодайни култури в ЕС намаля до 3-годишно дъно
Партньорите на БАСФ залагат на сдружаването и иновациите в земеделието
В рамките на Sofia Spring Fest
Близо 20 родни земеделски производители ще предлагат продукцията си в сърцето на София до 7 май
Горските педагози са обучили над 15 000 деца през 2024 г.
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини