Европейската комисия издаде разрешение за внос в Европейския съюз на 4 генетично променените сортове MON 87708 x MON 89788 и MON 87705 x MON 89788 от продуктовата линия Roundup Ready 2 Xtend на американската компания Monsanto, както и продажбата на сорта FG 72 на подразделението CropScience на германския концерн Bayer за следващите 10 години, съобщи Ройтерс. Семената от посочените сортове ще могат да се използват за фураж, но сеитбата им в ЕС остава забранена.
„Всички продукти, произведени от тези ГМО, ще бъдат обект на строг контрол по отношение на изписването им върху етикетите и правилата за проследяване”, се посочва в съобщение на ЕК.
Лицензите бяха издадени след продължително отлагане на вземането на решение, провалило пролетната маркетингова кампания на Monsanto. Действията на ЕК ще донесат облекчение на фермерите и търговците с маслодайни култури от Северна Америка след продължителния период на несигурност дали ще могат да реализират продукцията си на европейския пазар. Тази несигурност бе накарала големите търговски компании от САЩ като Archer Daniels Midland Co, Cargill Inc, Bunge Ltd и CHS Inc да отказват изкупуването на посочените сортове и съхраняването им в своите елеватори.
ЕС е вторият по обем вносител на соя в света, като всяка година купува на международните пазари десетки милиони тонове фуражи от генетично променени сортове. Китай, който е най-големият вносител на американските генетично променени продукти, вече одобри вноса на семена от посочените сортове.
Решението на ЕК обаче е изненадващо на фона на споровете в ЕС относно глифозата – активната съставка на продуктите от серията Roundup. Наскоро комисията определи срок от 18 месеца, в който Европейската агенция за безопасност на храните и научни организации трябва да се произнесат дали глифозатът е канцерогенен.