През 2015 г. площите, засети с генетично променени зърнени култури в света, са намалели с 1% спрямо предходната година до 181,5 млн. хектара, се посочва в доклад на Международната служба за наблюдение на постиженията в прилагането на биотехнологиите в селското стопанство, която провежда най-авторитетните изследвания върху ГМО в света, съобщи руският вестник „Ведомости”. Това е първото свиване на засетите площи след 19 години на непрекъснат растеж.
Според международния координатор на службата Ранди Аутеа обаче то не е признак за съпротива спрямо генетично променените култури от страна на фермерите. „Като цяло това се случва заради цялостното намаляване на земите, засети със зърнени култури, свързано с ниските цени на тези борсово търгувани продукти през 2015 г. След възстановяването на ценовите нива очакваме връщане към разширяването на площите”, посочи Аутеа.
Понижението е засегнало най-вече държавите с развита индустрия, където площите, засети с генетично променени зърнени култури, са се свили с 3% през 2015 г. В развиващите се страни обаче е отчетен ръст от 1%.
Над половината (54%) от всички генетично променени зърнени култури се отглеждат в Южна Америка, Азия и Африка. Най-голям производител на този тип селскостопански култури обаче остават САЩ със 70,9 млн. хектара. Над 90% то царевицата, соята и памука, отглеждани от американските фермери, са ГМО. На второ място е Бразилия, която в доклада на службата е определена като „двигател на ръста на биотехнологиите при зърнените култури”. Площите, засети с генетично променени култури в Бразилия, са се увеличили през 2015 г. с 2 млн. хектара.
Според Аутеа в бъдеще географията на използване на генетично променените зърнени култури от традиционните видове (устойчиви на хербициди и инсектициди) ще се разширява. „Например площите, на които се отглежда биотехнологична царевица в света, могат да се увеличат с още 100 млн. хектара, от които 60 млн. хектара в Азия и 35 млн. хектара в Африка”, смята той. Освен това най-вече в САЩ на пазара излизат все нови и нови генетично променени селскостопански култури, включително картофи с 2 нови характеристики – устойчивост към появата на вдлъбнатини и мана, както и ябълки, които не потъмняват бързо след нарязване.
От службата също така са подбрали за изследване 85 нови генетично променени продукти, които още не са пуснати на пазара, но опитите с които вече са започнали. Сред тях е царевица, устойчива на продължително засушаване, която може да вирее добре в Африка.