Към този момент в общинските служби по земеделие са подадени правни основания за ползваната земеделска земя върху 41 милиона декара. Общият размер на използваемата земя в страната е малко над 50 милиона декара, сочат последните данни на статистиката. Информацията е подадена от министерството на земеделието по повод наближаващия краен срок за регистриране на правните основания 15 февруари. Важно е да се уточни, че от тази година общият пакет за плащанията по схемата за единно плащане на площ (СЕПП) ще се дели на одобрените за подпомагане площи и няма да се прилага клаузата за редукция спрямо първоначалния обем площи за подпомагане, обявени при присъединяването на страната ни към ЕС).
Всички споразумения ще бъдат качени в информационната система „Фермата” и тези площи ще бъдат заявявани в ИСАК. Всичко това ще бъде обяснено на фермерите при кандидатстването за директни плащания в кампания 2016-а. Всеки стопанин може да поиска от съответната служба по земеделие правното основание в shape файлове (.shp). Важното е, че фермерите могат да проверят до 15-ти февруари 2016 г. дали са качени правилно правните им основания в самата система.
Не се заявяват всички площи, за които има правно основание, а само тези, които са допустими за подпомагане и са реално работени, предупреждават от агроминисктерството. Това означава, че няма да има санкции за това, че не са заявени всички площи по правно основание.
Ако обаче в дадено землище няма споразумение между ползвателите, кандидатите ще чертаят парцел по парцел.
По време на очертаването на площите за подпомагане на всеки земеделски стопанин ще му се предоставя индивидуализиран слой допустимост на правните основания, тоест ще има географска идентификация на правното основание.
От ведомството припомнят, че в периода 20-ти януари - 15-ти февруари ще тече по график разяснителна кампания от общинските служби за очертаване на площите.
А в периода 15-ти февруари – 15-ти март ще тече разяснителна кампания по схемите и мерките за подпомагане (плюс новото направление за медоносните растения).
До края месец януари ще приключи сключването и издаването на заповеди за доброволните споразумения.
В тази връзка е важно да се припомни, че до 29 януари всички председатели на регионалните сдружения на Националната асоциация на зърнопроизводителите трябва да направят проверка (може и по телефона) в областните дирекции „Земеделие” за това колко от споразуменията са качени в CadIS (програма Кадис) и са в shape файлове, съобщиха от асоциацията.