На 31 декември изтича крайният срок за покупка на национални права за засаждане на нови лозя с винени сортове. Това означава, че до последния работен ден 30 декември кандидатите могат да заявят намерение за подобна покупка в Изпълнителната агенция по лозата и виното. В момента страната разполага с малко над 600 хиляди декара лозя, като Еврокомисията разреши тези площи да надхвърлят 800 хиляди, припомни в интервю за БНР изпълнителният директор на агенцията Красимир Коев.
Затова и държавата предостави на желаещите да садят нови лозя от националния резерв, разполагащ с 200 хиляди декара . За целта обаче кандидатите трябва да докажат, че имат собствен или арендован имот, който е обикновена земеделска земя и искат да я превърнат в ново лозе. За целта те представят заявления за покупка на права за засаждане на тези лозя, като за един декар те трябва да платят на държавата 1,50 лева.
Цената на тези сделки можеше да излезе почти без пари на кандидатите, които същевременно кандидатстват и с проекти за субсидиране по Националната лозаро-винарска програма. Субсидията за подобен проект е 75%, припомни Коев. Това означава, че ако кандидатът подготви проект за засаждане на лозя върху 50 декара, 75% от стойността на този проект ще бъде покрита от програмата. Покриват се и разходите за покупка на лозовите пръчки, за ограда и за конструкции.
По предварителни изчисления досега в агенцията са представени молби за засаждане на близо 100 хиляди нови лозя, така че масивите в страната биха могли да достигнет 700 хиляди декара. До 2000 г. страната разполагаше с над 1,1 милиона декара, голяма част от които запустяха и излязоха от националния фонд.
Оканчателните данни за размера на националния фонд ще станат ясни след проверките от фонд „Земеделие”, тъй като има случаи, когато декларираната земя се намира примерно на дъното на язовири, поясни Коев.
Проблемът с фалшивите продажби на земя продължава, затова бъдещите фермери трябва да са изключително внимателни, за да не изгорят от подобни измами.
От 2016 г. страната би могла да сади нови лозя, но годишно техният размер не може да превишава 1% от сега съществуващите 600 хиляди декара. Това означава, че годишно лозята могат да нарастват само с 6 хиляди декара.
Важно е да се знае обаче, че тези проекти няма да бъдат подпомагани от националната програма след 2016 г., припомни Коев.