Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
31.08.2015 г.

Лупината – едно просто средство за по-богата реколта

Полезно за фермерите

Wikipedia

При много култури можем да увеличим добивите не само с торове. Опитните градинари знаят, че да се постигне значително по-богата реколта е възможно и с помощта на някои растения – например лупината. При използването на й като „зелен тор” се подобрява агрохимичното, микробиологичното и фитосанитарното състояние на почвата. След заравяне на стъблата и листата на растението почвата се обогатява с органически вещества и азот, повишава се плодородието й и се увеличава реколтата от следващите засети култури, посочват от електронното издание „Стопанство”.

При това се изключват загубите на азот – „зеленият тор” се разлага в почвата много по-бързо от останалите органични торове. Нещо повече - „лупиновият тор” понижава киселинността на почвата и нейната плътност, подобрява структурата й, увеличава водопропускливостта и възможността за поемане на влага, намалява повърхностното оттичане на валежите и повишава съдържанието на влага.

Благодарение на всичко това се активизират намиращите се в почвата микроорганизми, както и микробиологическите процеси. А микроорганизмите, поглъщайки хранителните вещества, значително понижават вероятността от отмиването им в долните почвени слоеве.

Доказано е също, че растителната маса, използвана при наторяването, не само намалява замърсеността на участъка, но и увеличава ефективността на останалите торове, а също така повишава способностите за почвена защита у растенията.

Скоростта на разлагане на зелената маса може да се регулира – колкото по-голяма е дълбочината на вкопаването, толкова по-бавно се разлага „зеленият тор”.

Лупината се отличава с още едно забележително качество – голяма способност за усвояване на азота от въздуха. Това дава възможност да не се влагат допълнително азотни торове, но също и фосфорни. Дълбоко проникващата коренова система на лупината поглъща от долните почвени слоеве отмитите преди това там макро- и микроелементи и ги връща отново в орния слой.

Отглеждането на лупината не е особено трудно – тя расте добре без торене дори върху бедни почви. Може да се засее самостоятелно или с останалите култури, както и преди засяването на основната култури или след прибирането й.

Лупината предпочита почви с ниско рН. Ако този показател е по-висок от 6,5, добивите рязко намаляват. При обикновени условия не е необходимо да се прави варуване при културата, защото свързването на свободното желязо може да доведе до появата на жълти петна от хлороза по листата. Инокулирането на семенния материал обаче е препоръчително: отговорните за фиксирането на азота бактерии невинаги се намират в достатъчно количество в почвата. Подходящите за лупината бактерии живеят също и на едногодишното бобово растение – серадела. Бактериите на граха или на фасула не са подходящи за лупината. В местности, където през последните 10 години не е отглеждана лупина или серадела, е препоръчително семената да се инокулират. Опитите показват, че в случай на инокулиране добивите от лупината нарастват с 30% в сравнение с контролния вариант. Едновременно с това се повишава и съдържанието на протеин, благодарение на доброто осигуряване на растенията с азот.

Лупината е достатъчно устойчива на полягане култура. Прибирането й се осъществява чрез директна жътва. Високото съдържание на протеини я прави идеална храна за животните, преработва се в продукти, годни за храна на човека и е суровина за промишлеността.

Особено ефективно е използването на растителната маса на лупината като тор при засаждането на картофи. Пораженията от мана и други болести намаляват 2 пъти, а понякога и повече, докато реколтата се увеличава, а качеството на клубените и възможността им за по-продължително запазване нараства.

Лупината – едно просто средство за по-богата реколта
11728
 

Последни материали
Виж
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Инвестиции
BASF прави нов завод за сярна киселина за полупроводници в Германия
Популацията им в България е около и над хиляда
ЕП разхлабва мерките за защита на вълците
Свързани материали
Виж
За красива цветна градина - лупина (вълчи боб)
След прибиране на реколтата
Пет от най-бързите сидерати за есенно зелено торене
Германия финансира с 5,2 милиона евро отглеждането на бобови култури
Новите екопрактики
Вариантът да заменим соята с лупина
Важно
И още за многогодишните сидерати
От полза за градината
Съвместимост между сидератните и зеленчуковите култури
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини