Според последните промени в Закона за ветеринарно медицинската дейност от 1 юли тази година регистрирните фермери са задължени по електронен път да уведомяват Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) за покупко продажби, раждания или смърт на животните в техните стопанства. Нововъденението щеше да улесни бизнеса, който към този момент изпраща тези уведомления за всяко раждане или смърт на животно на хартия до лекуващия ветеринарен лекар и когато този лекар не се намира в близост до стопанствата, хората хабят време, пари и нерви, за да изпълнят задължението си и да информират за точния брой на животните в стадото си.
Още преди месец от агенцията съобщиха, че на 4 юни започва постепенното предоставяте на достъп до новия модул в електронната система ВЕТ-ис на БАБХ за всеки фермер. Вчера обаче животновъди ни сигнализираха, че има проблеми със старта на модула, в резултат на които едномесечният срок, даден на животновъди и чиновници да открият потребителски профили (потребителско име и парола) на всеки стопанин, се е стопил. И едва от 1 юли областните дирекции по безопасност на храните (ОДБХ), на чиято територия се намират животновъдните обекти, са започнали да привикват фермерите, за да ги идентифицират в този модул на ВЕТис.
Ще припомним, че актуализацията на системата ВЕТис трябваше да започне още през 2022 г., когато тогавашното ръководство на БАБХ откри обществена поръчка на стойност, малко над 7 милиона лева. След сммяната на властта тази поръчка беше отменена, след което беше сътворена нова, този път за 20 милиона лева, като в нея влизат повече модули, включителон и този за удостоверяването.
Ще припомним, че земеделският министър Георги Тахов ясно обясни как с въвеждането на този модул, както и на модула за електронно издаване на паспорти за животните, държават ще прекрати системата на източване на субсидии от бюджета чрез заявяване на виртуални животни.
Зададохме въпроси към БАБХ за причините, поради които уведомяването не е започнало навреме, очакваме отговори.