Начало » Новини » Интервю
30.07.2015 г.

Качествената пшеница ще поскъпва, а при фуражната се очаква ценови спад

Теодор Иванов, главен секретар на Българската асоциация на фермерите

Farmer.bg

По повод раздвижването на търговията с пшеница от нова реколта Farmer.bg потърси за коментар главния секретар на Българската асоциация на фермерите Теодор Иванов. Освен краткосрочни прогнози за пазара на хлебно зърно, той представи и очакванията си за развитието на пролетните култури. Само преди месец надеждите бяха за високи добиви от царевица и слънчоглед, но продължителното засушаване и високите температури по всяка вероятност ще влошат състоянието на културите.

 

Г-н Иванов, как смятате, че ще се развива пазарът на зърно и дали ще осигури очакваните високи доходи за бизнеса?

Заради сушата и големите горещини държавите от Европейския съюз очакват по-слаба реколта, което безспорно ще се отрази и върху пазара.

За разлика от Западна Европа България, Румъния и отчасти Унгария правят известно изключение, защото в тези държави редукцията на добивите не е толкова голяма. Там се получиха добри добиви от пшеница, но пък качеството е лошо.

Това не противоречи ли на оповестената информация, че тази година пшеницата е с по-добро качество от миналата?

Не трябва да се лъжем по отношение на качеството. Може би при протеина и глутена имаме сравнително добро покритие, но за всички останали показатели ситуацията е силно влошена. Имам предвид падащото число и показателя за хлебопекарните качества на зърното (означено с W).

Може ли да кажете какви са показателите за качествено зърно, така че начинаещите фермери да се ориентират при продажбите?

Тези показатели са международно признати и е редно стопаните да са информирани, когато предлагат продукцията си.

При качественото зърно хектолитровото число не може да пада под 77-78, протеинът трябва да бъде над 11,5, глутенът – над 22, падащото число – над 270, а показателят за хлебоперните качества W – над 170.

Според вас как ще вървят продажбите при това състояние на прибраното зърно?

Както казах, реколтата преобладаващо не е с добро качество и отива към категорията на фуражно зърно. Мнозина колеги се подведоха и миналата година купиха вносни семена, осигуряващи високи добиви. Проблемът е, че качеството на тези семена е изключитгелно ниско и на практика сега те ще продават фуражно зърно.

Това лято тези стопани получиха по 800 кг. пшеница от декар, но тези количества са за сметка на качеството. И това личи по цените. Докато в началото на сезона офертите за фуражна пшеница се движеха между 270 и 290 лева за тон, сега масово се купува по 270 лв. и за жалост, тенденциите са за ново понижение.

Какви са прогнозите ви за цената на качествената пшеница?

При нея цените вероятно ще се покачват, тъй като търсенето ще се засилва. В момента търговията се движи около 320 до 350 лева за тон.

Значи мелниците отново ще се снабдяват с фуражно зърно, което означава, че качеството на българския хляб няма да е като това в Европа?

Основната част от зърното не попада в категорията за първо качество и това е притеснително. Както посочих, малка част от колегите инвестират в качествени семена и това е проблем, който не трябва да се пренебрегва.

Какви са прогнозите ви за развитието на пролетните култури?

Сушата сериозно настъпи и ако до десетина дни не завали, добивите от царевица може да спаднат почти двойно. Очакванията ни досега бяха за средни добиви от 800 килограма от декар, но е възможно заради горещините те да се сринат до 400 кг.

Вероятно в регионите, където преди месец се изсипаха обилни дъждове, реколтата може да бъде по-добра. Но в Добруджа и Лудогорието щетите ще бъдат сериозни, защото там земята е суха.

При слънчогледа ситуацията се очаква да бъде по-устойчива.  Заради горещините и сушата намалението на добивите се очаква да бъде с около 10-20%.

 

Интервюто взе: Екатерина Стоилова

Качествената пшеница ще поскъпва, а при фуражната се очаква ценови спад
13045
 

Последни материали
Виж
Павел Драганов отправи лична молба към министъра
Овцевъдът с най-награждаваното стадо отказва евтаназия заради шарка
До 15 август се подават заявления за плащане по интервенцията за застраховане на реколтата
Животните понасят болестта без щети
Проф. Дойчо Димов: Призовавам БАБХ да не бърза с унищожаването на маришките овце
Немската промишленост продължава да губи конкурентоспособност
Гърция започна строежа на нов напоителен канал от Места за 56 000 декара земя
Атанас Василев, председател на Националното сдружение на българските лозари
Сложна година и за лозарите – слаба реколта и добиви, които не покриват разходите
Свързани материали
Виж
In memoriam
В памет на Теодор Иванов: Не винаги 2 плюс 2 е равно на 4 в земеделието
Позиция
Теодор Иванов: Не винаги 2 плюс 2 е равно на 4 в земеделието
Присъединяване
И българските фермери като европейците трябва да искат прости процедури при еврофинансирането
Състояние на посевите
Сеитбата фатално закъснява, есенниците в Южна България са под вода
Въпросителни
Бизнесът в очакване за диалог по скандалните изисквания за нивомери за горивото
Мерки
Теодор Иванов: Руското ембарго доведе до тотален срив в цените на свинското месо
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини