През есента ще бъде направен преглед на законодателството в сферата на земеделието и хранителната индустрия по отношение на таксите и тарифите, които се събират от бизнес операторите. Това е заявила министърът на земеделието и храните Десислава Танева при срещата си с бизнеса по време на консултативния съвет по зърното, проведел се вчера в агроминистерството. Целта на ревизията е бизнесът да бъде улеснен, като отпаднот ненужните административни тежести. От името на фермерите браншовиците са поставили проблема с нелегалните канали на фалшиви препарати за растителна защита, които масово навлязоха на пазара. Министър Танева обеща контролът да бъде засилен, като за целта се предвиждат и промени в нормативната уредба. Целта е земеделските стопани да ползват основно препарати, които са разрешени за прилагане в Европейския съюз, съобщиха от агроминистерството.
По време на съвета са представени и официалните данни на агростатистиката за реколтираните площи с пшеница и ечемик.
Към 13 юли 2015 година ожънатите площи с пшеница са малко над 4,09 млн. дка или 39,1% от засетите площи. Това е с 10,9 на сто по-малко в сравнение с 2014 година.
До момента са прибрани 1,844 млн. тона хлебно зърно. Средният добив е 451 кг/дка, което е с 5,6% повече в сравнение с миналата година.
Жътвата на ечемика е приключила на 1,592 млн. дка или на 92,6% от засетите площи. Това е с 15% по-малко в сравнение със същия период на миналата година. Средният добив е 417 кг/дка, което е с 4,3% повече в сравнение с 2014 г.. До момента реколтата от ечемик възлиза на 663 604 тона.
Основната причина за изоставането на жътвата са лошите метеорологични условия през тази година.
В средата на юли преди началото на жътвата беше извършено и последното обследване на есенниците, като над 80% от пшеницата е в „добро“ до „много добро“ състояние, а при ечемика това са 79,5 на сто от засетите площи.
По прогнозни данни се очаква реколтата от пшеница през 2015 г. да бъде около 4,5 млн. т, а тази от ечемик около 700 000 тона.
Председателят на консултативния съвет по зърното Венцислав Върбанов коментира, че въпреки лошите климатични условия реколтата през тази година ще бъде добра. Качеството на продукцията ще бъде по-добро от миналогодишното, коментира още той.