Типична „шекспировска” ситуация - стои градинар с брадва пред ябълково дърво и се терзае „да го отсека или да не го отсека”? Случва се ябълката да расте едва ли не десетилетия, а плодове все няма и няма. И ви е жал да я отрежете – а ако започне да дава плод догодина? Да, обаче и през следващата година няма ябълки. А пък ако вържат няколко, то е веднъж на 2-3 години. Къде е причината? Защо ябълката не дава плодове дори при своевременно поливане, подхранване и защита от вредители?
Една от причините може да е неправилният избор на сорта, смятат от руското списание „Стопанство”. Старите сортове започват да дават плод по-късно и редовно правят номера с прескачането на годините по отношение на реколтата.
Но ако сте сигурни, че сортът е нов, тогава причината се крие в неправилното формиране на дървото. Какво означава това?
Ако клоните израстват силно вертикално, под остър ъгъл, реколта или няма да има изобщо, или ще бъде повече от скромна. Опитните градинари знаят, че на хоризонтално растящите клони връзват много повече плодове и това се отнася за почти всички култури. Даже розите на плета, чиито клонки са насочени хоризонтално, цъфтят много по-обилно.
Добре, но какво да се направи, ако клоните на ябълката вече са израсли „неправилно”? Най-важно е да не се отчайвате, всичко е поправимо. Може да огънете вертикално растящите клони и да ги фиксирате в близко до хоризонталното положение с помощта на вбито в земята колче. А можете просто да окачите тежест на клона. Само действайте внимателно, за да не се счупят клоните. И тогава още през следващата година ще ви се наложи да ги подпирате, но този път – за да не се счупят от зреещите плодове.