Райската ябълка е културен растителен вид, отглеждан в южните райони на България, например по долното течение на река Струма в общините Петрич и Сандански. Може да бъде срещнат и в други части на страната с топъл климат в дворове и малки непазарни градини. Плодовете му са предпочитани като прясна храна. Имат меко и наситено сладко месо с привкус на праскова, кайсия или фурма. Плодовете съдържат витамините А, С, Е и В6; елементите: мед, магнезий, манган, фосфор и калий. В химическия състав влизат още органични съединения като: флавоноиди, фенолни киселини и др..
С капана „Тутамор” без химия изцяло премахвате доматения молец
Характерен за вида е по-продължителният период между беритбената и консумативната зрелост. Плодовете, набрани през есента (октомври, началото на ноември), стават годни за упротреба след месец, месец и половина съхранение. Предпочитани са като храна в непреработено състояние. На пазара се явяват заедно с гроздето, късните сортове ябълки, цитрусите и др., разнообразявайки пазара на плодове в края на годината срещу настъпващите празници за Рождество и Новата година.
Стопаните на райски ябълки могат да бъдат неприятно изненадани от окапването на плодовете, случващо се през втората половина на лятото. Горещините и засушаването засилват това нежелано явление, защото културният вид е влаголюбив. Растението има голяма потребност за вода по време на наедряване на плодовете. При недостиг на почвена влага настъпва физиологичен стрес и една от проявите му е окапването на плодовете.
Балансираното торене също спомага за нормалното плододаване. Подаването на азот може да стане един или два пъти. Най-добре е в началото на вегетацията до средата на лятото. Поливането и валежите улесняват усвояването на този необходим елемент. След листопада и настъпването на зимния покой може да стане торенето на дървото с комбиниран тор, съдържащ фосфор и калий.
Има ли вредители, които да причинят окапването на плодовете ? Въпреки наложилото се мнение, че по райската ябълка такива няма, стопаните трябва да бъдат внимателни, когато забележат, че плодовете капят ! Внимателният оглед на плода, включително и неговата вътрешност, може да насочи към причината за окапването.
Възможно е плодът външно и вътрешно да е здрав с ненакърнена повърхност, светло и твърдо плодово месо. В такъв случай плодът е паднал поради физиологично смущение в растителния организъм, например недостиг на вода, или от сътресение.
Наличието на загниване, напредващо в плодовото месо, може да е последица от механична повреда, открила вход на гнилостни организми. След вятър, градушка нараняваниата не са рядкост. Някои птици също могат да накълват плодовете.
В специализираните източници като неприятели по райската ябълка са посочени вредни насекоми, напимер ларвите на плодова муха, някои щитоносни въшки. Болестотворни причинители са гъбичките Coniothyrium fuckelli и др.
Желателно е стопаните да потърсят специалист по растителна защита. Прегледът за характерни напетнявания, налепи, промени в оцветяването на листата, плодовете и др. органи дава допълнителна информация за поставянето на диагнозата от специалиста, предварително запознат с вече положените грижи за културното растение.
Д-р Антоний Стоев – агроном по растителна защита