Американската компания за производство на химически торове и разработване на генетично променени култури „Монсанто” обяви, че ще плати около 350 хил. долара, за да спре колективен съдебен иск на фермери от 7 щата по повод на доставки на генно модифицирана пшеница през 2013 г., съобщи „Асошиейтед Прес”. „Монсанто” ще направи даррения на стойност 50 хил. долара за колежи в земеделски училища в щатите Канзас, Мисури, Илинойс, Оклахома, Тексас, Луизиана и Мисисипи. Тя ще покрие и част от разходите на тъжителите и техните адвокати, свързани с делото. От компанията уточниха, че според условията на споразумението не могат да разкрият за каква сума става въпрос.
През май 2013 г. във ферма в щата Орегон бе открита генетично променена пшеница от сорт, който не бе получил одобрението на американските власти. Вследствие на откритието Япония и Южна Корея временно прекратиха доставките на пшеница от САЩ, а Европейският съюз призова за по-строг контрол върху доставките на американска пшеница.
През ноември 2014 г. „Монсанто” се съгласи да плати 2,4 млн. долара, за да уреди други искове, свързани с инцидента, като по-голямата част от сумата ще бъде изплатена на фермери от щатите Вашингтон, Орегон и Айдахо, които са продавали мека бяла пшеница между 30 май и 30 ноември 2013 г.
От компанията добавиха, че все още не са постигнали споразумение по последния иск по случая, но че се надяват скоро да се разберат с фермерите от Арканзас.
От американското министерство на земеделието през миналата година обявиха, че според тях става въпрос за единичен случай и че няма доказателства за наличие на продукти от неразрешения сорт пшеница в търговската мрежа. В тогавашното съобщение обаче се посочваше, че правителството не е наясно как генно модифицираният продукт се е озовал сред семената за сеитбата.