Европейският съюз предоставя на държавите-членки правомощията да забраняват отглеждането на генетично променени култури дори ако те са били одобрени от властите в съюза, отговарящи за безопасността на храните, съобщи „Асошиейтед Прес”. 28-те държави-членки на съюза са приели правило, според което правителството на всяка от тях ще има последната дума по въпроса.
Според Муте Шимпф от „Приятели на Земята” това правило „представлява огромна възможност за националните правителства да затръшнат вратата пред биотехнологичните култури в Европа”.
Решението е в разрез с традиционните инициативи в ЕС, които обикновено изискват обща позиция за формиране на политиката му, подчертават от американската агенция. Само преди дни обаче представители на държавите-членки не успяха както да одобрят, така и да отхвърлят издаването на разрешение за генно модифициран сорт соя, разработен от „Монсанто”. Тогава специалисти коментираха, че на практика този вариант оставя на Европейската комисия свободата да одобри продукта в бъдеще, макар очакванията да бяха, че регистрацията на новата култура ще последва съдбата на още 12 подобни, чието одобрение изглежда безкрайно далеч.
Наскоро 3 групи, обединяващи европейски компании за търговия с фуражи, белтъчни храни и зърно призоваха ЕК да отмени „съществуващия сега фактически мораториум” върху вноса на генно модифицирани храни и фуражи. Те изтъкнаха, че отказът за одобрение на вноса от ноември 2013 г. е бил продиктуван „изцяло от политически съображения” и че ЕС рискува да се изправи пред сериозен дефицит на селскостопански стоки. Призивът им повтаря скорошно послание на голяма група европейски селскостопански организации.
Анализатори смятат, че повечето държави-членки са настроени негативно спрямо генетично променените култури, а евентуални промени в законодателството на ЕС по отношение на ГМО ще отнемат около 6 месеца.
До момента в ЕС е била отглеждана само генно модифицирана царевица, най-вече в Испания.