Затварянето на руския пазар за естонските производители разбираемо ги постави в тежко положение, но те вече разчитат, че цялата продукция, която досега реализираха в Русия, ще замине за Япония, съобщава изданието milknews.ru. Повод за този оптимизъм дадоха първите договори, подписани от естонските компании „АС Тере” и „АС Е-Пиим” с японската корпорация „Марубени”. Според клаузите в договорите Естония ще доставя на японския пазар 5 хил. тона мляко на прах и 5 хил. тона сирене годишно. Договорените количества сирене представляват 25% от естонското производство на продукта, заяви министърът на външната търговия и предприемачеството на страната Ане Сулинг.
„По този начин ние смятаме да прехвърлим на японския пазар целият обем млечни продукти, които досега изнасяхме за Русия”, каза Сулинг. Тя добави, че „Марубени” е доволна от качеството на естонските млечни продукти и е заинтересована от продължително и стабилно сътрудничество с естонските производители. Тъй като „Марубени” има филиали в над 65 държави, естонските производители се надяват, че тяхната продукция може да достигне и до други нови за тях пазари.
Междувременно латвийски депутат обяви, че държавната подкрепа за производителите на млечни продукти в страната е недостатъчна, за да поддържа производството им на нивото, достигнато преди въвеждането на забраната за внос от страна на Русия, съобщи руското издание DairyNews. При толкова ниски изкупни цени на млякото високата цена на млечните продукти в магазините не се поддава на обяснение, смята Андрей Елкснинш и отдава факта на възможно картелно споразумение. Той е изпратил писмо до председателя на латвийския Съвет по конкуренцията Скайдрите Абраме, в което иска да бъде предприета проверка и да бъде преценена възможността търговските вериги и преработвателните предприятия да са сключили забранено от закона споразумение. Депутатът смята, че докато тези участници на пазара се договарят, производителите фалират един след друг. „Подобен картел спъва, ограничава и деформира конкуренцията в Латвия и нанася значителни щети на интересите на националното стопанство като цяло, както и на всеки отделен потребител”, изтъква той. От DairyNews припомнят, че заради ниските изкупни цени на млякото в Латвия няколко животновъдни ферми във Видземе и Латгалия подготвят документи за фалит.