Начало » Пазари » Животинска продукция
16.07.2025 г.

Пазарните тенденции в селското стопанство през следващото десетилетие

Пазарните тенденции в селското стопанство през следващото десетилетие

Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО) и Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) публикуваха доклад за пазарните тенеденции в селското стопанство през следващото деситилетие. В доклада се казва, че световното производство на селскостопански и рибни стоки ще се увеличи с около 14% до 2034 г., главно благодарение на повишаването на производителността в страните със среден доход. Но този растеж води до увеличаване на стадата животни и обработваемите площи. Докато производството на месо, млечни продукти и яйца се очаква да се увеличи със 17%, общите глобални запаси от говеда, овце, свине и птици ще се увеличат със 7%. Тези развития ще доведат до 6% увеличение на преките емисии на парникови газове от селското стопанство през следващото десетилетие, което отразява намаляващата въглеродна интензивност на глобалните преки емисии, свързани с производството в стопанствата.

Очаква се прогнозираните подобрения в производителността да окажат натиск за намаляване на реалните цени на селскостопанските стоки. Това може да създаде значителни предизвикателства за дребните земеделски производители, които са уязвими към пазарната нестабилност и имат ограничен капацитет за внедряване на иновативни технологии, необходими за повишаване на производителността. В допълнение към подкрепата на усилията за подобряване на растежа на производителността, правителствата трябва също така да гарантират, че земеделските производители имат по-добър достъп до пазари и местно адаптирани програми за подкрепа.

Според перспективите са необходими засилени усилия за подобряване на селскостопанската производителност, за да се справят с двойните предизвикателства за намаляване на недохранването и емисиите на парникови газове от селското стопанство. Анализ на сценарии показва, че глобалното недохранване може да бъде премахнато и преките емисии на парникови газове от селското стопанство да бъдат намалени със 7% от сегашните нива, ако се направят комбинирани инвестиции в технологии за намаляване на емисиите и в увеличено производство на храни чрез 15% подобрение на производителността. За постигането на тези цели ще е необходимо широко разпространение на наличните в момента технологии за намаляване на емисиите, включително прецизно земеделие, подобрения във фуражите за добитъка, подобрено управление на хранителните вещества и водите, както и мащабируеми нискобюджетни практики като сеитбообращение и междукултурно засаждане.

В условията на потенциални прекъсвания на веригата за доставки, многостранното сътрудничество и основаната на правила система за търговия със селскостопански продукти също са от ключово значение, тъй като в Перспективите се прогнозира, че 22% от всички калории ще преминават международните граници преди крайната консумация. Улесняването на потоците от търговия със селскостопански продукти ще бъде от полза за балансирането на дефицита и излишъците на храни, стабилизирането на цените и повишаването на продоволствената сигурност и устойчивост.

Основни констатации на доклада

- Прогнозира се, че световното производство на зърнени култури ще нараства със среден годишен темп от 1,1%, водено до голяма степен от годишно увеличение на добивите с 0,9%. Прогнозира се, че реколтираната площ ще се увеличава само с 0,14% годишно, което е по-малко от половината на темпа от 0,33% от предходното десетилетие.

- До 2034 г. 40% от всички зърнени култури ще се консумират директно от хората, докато 33% ще се използват за храна на животни. Производството на биогорива и други промишлени приложения се очаква да представляват останалата част.

- Прогнозира се, че глобалното търсене на биогорива ще нараства със среден годишен темп от 0,9%, водено главно от увеличението в Бразилия, Индия и Индонезия.

- Субсахарска Африка илюстрира значителните възможности за сериозен набор от инициативи за подобряване на производителността: стадото говеда за месо в региона е три пъти по-голямо, отколкото в Северна Америка, и се очаква да нарасне с 15%, докато производството на животно е само с около една десета по-високо.

- Прогнозира се, че Индия и страните от Югоизточна Азия ще представляват 39% от растежа на световното потребление до 2034 г., в сравнение с 32% през последното десетилетие, докато делът на Китай се прогнозира на 13%, в сравнение с 32% през последното десетилетие.

- В страните с високи доходи се очаква потреблението на мазнини и подсладители на глава от населението да намалее поради променящи се предпочитания, промени в политиките и възникващи здравни проблеми.

Пазарните тенденции в селското стопанство през следващото десетилетие
876
 

Последни материали
Виж
Ще се търгуват имоти в курорти и до исторически забележителности
Земя, почивни и ловни домове ... Продава се наследството на Селскостопанска академия и горските предприятия
Поредица
Трета част на графика с изнесените офиси на НССЗ през юли
Решения на Министерския съвет
Чиновниците в МЗХ и ДФЗ, чиито заплати се плащат по техническата помощ, ще работят до 2027 г.
Решения на Министерския съвет
За пенсиониране на стария състав на КЗК бюджетът отпуска нови 445 хил. лв.
Европейска комисия
До 6 октомври се дават идеи за регламента за държавните помощи
Общо 28 имота на предприятията отиват на търг
Тахов обясни защо се продават фазанария и разсадник на Североизточното горско предприятие
Свързани материали
Виж
Географски означения позволяват да се добавя стойност по цялата верига на доставки
Млечния сектор на Италия продължава да расте
Цени на производител на селскостопански продукти в Германия за май 2025 г.
Цената на производител на картофи в Германия е спаднала с над 41 процента
И произвеждаме, и внасяме най-много домати
Вносът на плодове е почти два пъти по-голям от българското производство според МЗХ
Втора част по темата интегрирано производство
Само две стопанства в страната произвеждат зърно интегрирано
Важно!
Що е то интегрирано производство и защо на фермерите им е трудно да го прилагат?
Ще изчезне ли лимеца от нашата трапеза?
Нови правила ограничават стопаните да използват и продават собствените си семена
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини