Производителите от Южна България почти са стопили огромното изоставане, което имаха при сключването на доброволните споразумения за ползването на земеделските земи, и до 15-и февруари се очаква 90% от тези договори за бъдат подписани. Това съобщи председателят на асоциацията на зърнопроизводителите Румяна Ангелова по повод предстоящата кампания за директни плащания и изискванията за доказване на собствеността върху обработваемите земи. Само преди месец в някои региони 40-50% от арендаторите не разполагаха с подобни договори, припомнят експерти. Министърът на земеделието Десислава Танева категорично обяви, че от тази година фермерите са длъжни да представят нотариални актове, договори за аренда или доброволни споразумения за ползването на земите, за да се гарантира правото на притежателите на имоти.
Огромният проблем досега беше незаконното обработване на изостанали терени, непотърсени от техните собственици, за които арендаторите не плащаха ренти. С последните промени се цели секторът да се изсветли, което е стъпка напред срещу обработващите чужди ниви фермери, които не плащат наем и са нелоялни конкуренти спрямо законно работещите.
В интервю за една от националните телевизии председателят на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова окачестви като сериозно предимство възможността, която министерството на земеделието дава за „имотите, където няма споразумения до момента. Там хората могат да отидат и да ги формализират, без значение, че е започнала стопанската година и са изтекли сроковете по Закона за собствеността и ползването”, припомни експертът.
Миналата седмица беше приет на първо четене в парламента Законът за собствеността и ползването като изменения и точно, където е записано, че до 1-ви март точно такива неиздадени заповеди за споразумения от областните дирекции могат да се издадат. Това означава, че хората могат да се споразумеят за масивите за ползване – и аз призовавам „направете споразумение за ползване и го формализирайте в службите до 15 февруари”, посочи още Боянова.
От името на зърнопроизводителите председателят на браншовата асоциация Румяна Ангелова също набляга на необходимостта от ускоряване на работата по доброволните споразумения, по които стопаните имат само още две работни седмици, за да приключат с регистрацията. От това зависи каква част от стопаните ще получават директни плащания за 2015 г. През миналата година тези субсидии бяха разпределени между близо 95 хиляди фермери.