Слабата реколта и критичният спад в доходите на земеделските производители тази година отказаха мнозина да купуват земя, което се отрази и върху цените. „На места в Южна България сделките, доколкото ги имаше, се сключваха на цени, с около 15 на сто по-ниски от миналогодишните”, съобщи в интервю за националното радио Борислав Петков, председател на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя.
Почти липсва и първичен пазар на земята, където собствениците на имотите да сключват сделки. Проблемът с този пазар съществува от години, тъй като там наследниците са много и обикновено не постигат съгласие да продават, припомни Петков. Основните сделки на този етап вървят от инвеститори на вторичния пазар. Става въпрос за парцели, купени в различни части на страната, които са неефективни за обработка и не носят печелба за притежателите им. Преди две-три години те вложиха свободните си средства в покупка на имоти с цел да ги продадат с печалба. Пазарът обаче им изигра лоша шега, тъй като търсенето спадна и това закотви цените. В момента дори в производителните региони декар, където терените са комасирани по ползване, обработваемата земя се продава между 400 и 800 лв.
Представителите на асоциацията от години настояват за комасиране на земята, но поради липса на политическа воля така и не беше приет необходимият закон. „Това ще създаде голям проблем и в усвояването на европейските средства до 2020 г., особено при спазването на агроекологичните дейности, които арендаторите са длъжни да прилагат пет последователни години”, поясни Петков. При сегашното състояние на ползването на земята, където арендатори и собственици на земи сключват договорите за ползване на земята година за година, липсата на сигурност ще затрудни изключително много активните фермери, посочи още експертът.
Самите земеделски производители също недоволстват от неразрешаването на този проблем, което трябваше да стане и при създаването на новия софтуер за деклариране на правните основания за ползването на земите. Затова и стопаните очакват решение от следващото правителство.