Начало » Новини » Страната

Таксите за смяна на предназначението на земеделските земи скачат до 4 пъти

Проект на Постановление
Синор.БГ / 11.06.2025 г.
Таксите за смяна на предназначението на земеделските земи скачат до 4 пъти

Проект на Постановление, с което се променя и допълня Тарифата за таксите, които се заплащат при промяна на предназначението на земеделските земи, одобрена с Постановление № 112 на Министерския съвет от 2002 г., увеличава плащанията към земеделското министерство с 20% до 4 пъти. Отделно от това е въведена допълнително такса и за инвеститори в обекти на енергетиката.

Проектът е публикуван за обществено обсъждане със срок до 7 юли тази година.

Във формулата, по която се изчислява таксата за промяна на предназначението на земеделските земи, се завишава сумата за коефициента за площ с 20%. Така при площ до 1 декар таксата става 2,40 лв., от 1 до 5 дка ще бъде 3,60 лв., от 5 до 10 дка 4,80 лв.

Досега за площи над 10 дка таксата беше 5 лв. След въвеждане на постановлението, тя ще бъде диференцирана в 4 групи според площите и когато те са над 100 дка е записано, че таксата ще е 6,15 лв.

Създадена е нова точка, която е за обекти от енергетиката. Таксата там варира от 3 лв. за площ до 10 дка до 5 лева, когато се сменя предназначението на земеделска земя над 100 дка.

Таксата за коефициента за поливност на земята, който също участва в общата формула, се вдига от 1,20 лв. на 1,30 лв. при поливни условия.

Еднократните такси, които се внасят при искане за разглеждане по реда на Закона за опазване на земеделските земи, скачат най-видимо. Досегашната таксата за обекти с площ до 50 дка ще стане 199,50 лв. при 50 лева в момента, тоест ще бъде увеличена 4 пъти. Таксата за обекти над 50 дка се увеличава от 200 лв. на 508,52 лв.

При внасяне на искане за издаване на акт за категорията на земята таксата ще бъде 48,90 лв. при 15 лв. досега.

Отново 48,90 лева ще трябва да се внасят при искане за издаване на заверено копие или на препис-извлечение, или друг документ. До приемането на проекта на постановление тази такса остава 20 лева.

В мотивите за увеличаване на таксите за промяна на предназначението на земеделските земи министър Георги Тахов посочва, че последното изменение на Тарифата е през 2012 г., като изменението, касаещо самите такси е през 2008 г., поради което размерът на таксите не е съобразен с новите икономически условия (процента на инфлация, увеличаване размера на минималната и на средната работна заплата) и с увеличените разходите на административния орган за предоставяне на услугите.

Очаква се новите такси да увеличат постъпленията в земеделското министерство с 4 883 000 лв. годишно.

Таксите за смяна на предназначението на земеделските земи скачат до 4 пъти
8444
 

Последни материали
Виж
Оферти се приемат до 11 февруари с доставка между 23 февруари и 23 март
Турция обяви търг за покупката на 255 000 тона фуражен ечемик
Най-силен е спадът в износа към трети страни, а към ЕС е относително слаб
Продажбите на бира в Германия за пръв път паднаха под 8 милиарда литра
За сметка на доставките на ечемик за трети страни през сезона
ЕК пронижи рязко прогнозата за износа на мека пшеница от ЕС
Обзор на зърнения пазар от Софийска стокова борса
Квелекс® – мощен контрол срещу широколистни плевели
Да се проверят посредници, вносители, вериги
БКПЗ: Антимонополната комисия да извърши секторен анализ на пазара на плодове и зеленчуци
Свързани материали
Виж
В сила от 1 януари 2026 г.
Таксите в евро за документи за поземлената собственост са обнародвани
Вижте графиците за ГТП на всяка община!
Ценови шок с таксите за земеделска техника – първите прегледи са в Софийско
Решенията на МС
Таксите на Центъра за оценка на риска се актуализират заради еврото
Обещанието е да останат постоянни вместо досега прилаганите временни
Аржентина понижи таксите върху износа на пшеница, царевица и соя
От 1 януари с 10 процента
Турция вдига таксите за преминаване на търговските кораби през Босфора и Дарданелите
Новата тарифа в евро е обнародвана днес
Таксата при искане смяна на предназначението на нивите скача от 50 лв. на 102 евро
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини