Начало » Новини » Страната
14.04.2025 г.

Земеделските служби ли ще оценяват щети за Гаранционния фонд? Абсурд!

Да се създаде земеделска застрахователна компания
Земеделските служби ли ще оценяват щети за Гаранционния фонд? Абсурд!

Идеята да се създаде Гаранционен фонд, финансиран с 1,5% от директните плащания на всички активни земеделски производители за 2025 г. и нататък, не е добра. Това коментира пловдивският фермер Красимир Кумчев.

Той пита дали общинските земеделски служби (или областните дирекции „Земеделие“) ще преценяват щетите от различни бедствия, претърпени от стопаните? Защото, ако е така, допълнителните обезщетения, които ще се изплащат от Гаранционния фонд на застрахованите, ще са оценени непрофесионално и несправедливо спрямо действително засегнатите производители.

Общинските служби нямат експертизата да преценят загубите в едно стопанство, категоричен е Красимир Кумчев. От личен опит той разказва, че когато пристигнат да обследват щетите, служителите питат земеделеца на колко оценява загубите си. И записват отговора, тъй като нямат компетентността сами да изчислят. Тази практика е повсеместна, твърди той. И добавя, че това не е правилно, тъй като производителят може да представи некоректна сметка.

Второ, продължава пловдивският фермер, говори се и не без основания, че има стопанства, които ежегодно се възползват от държавната помощ за обезщетения заради бедствия. Тези производители сякаш са абонирани за държавното подпомагане. Това е напълно възможно да се случи, когато вместо оторизиран в оценки на земеделските щети специалист, чиновници решават кого с колко да компенсират. Крайно време е да пресечем подобно изпразване на бюджета по схемата!, предлага той.

Още преди 6 години, когато имахме поредна пролетна слана, ми хрумна идеята за държавна застрахователна компания, припомни Кумчев. После реших, че тя трябва да представлява равноправно съдружие между държавата и земеделските производители. Държавата трябва да участва с 500 милиона лева, а земеделците – с дялов капитал, равняващ се на вноската им от 10 лева на декар за земята, която обработват. Така капиталът на тази компания ще бъде около 1 млрд. лева.

Ако един зърнопроизводител стопанисва 100 000 декара, той трябва да внесе 1 милион лева и тогава неговия дял в застрахователното дружество ще е значително по-голям от дела на другите съдружници – фермери. Ползата за него ще е, че ще получи по-голям дивидент като акционер.

В публично-частното акционерно дружество трябва се привлекат на работа хора, специализирани в оценяване на земеделските щети. Такива има във всяка частна застрахователна компания. Само така ще можем да разчитаме на обективни оценки за загубите на фермерите от мраз, слани, градушки, наводнения, засушавания, каламитет на вредители и други.

И още нещо. Имаме ли държавно-частна земеделска застрахователна компания, тогава земеделците ще застраховат продукцията си в нея и така ще могат да получават по-справедливи оценки за понесените щети. Освен това договорите ще са съобразени със сроковете, в които се случват бедствията. По този начин, макар и с по-висока ставка, овощарите например ще могат да застраховат градините си не от 20 април, а от 1 април. А ако не желаят, могат при по-ниска ставка за сключат полица с дата 20 април. При градушка например частните застрахователи изчисляват обезщетението на база паднала на земята продукция и не обръщат внимание, че оцелялата реколта ще е с по-ниско качество и съответно ще се предлага на по-ниска цена. Държавно-фермерската застрахователна компания ще оцени и загубата на доход заради по-ниското качество, обяснява производителят от Пловдив.

Един професионален оценител ще може да прецени при кои култури щетата е наистина 100% или, съобразно биологията им, те ще могат да се възстановят частично или напълно, и да произведат пълноценна реколта след бедствието, допълва Красимир Кумчев. Оценяването изисква наистина тънко познаване на земеделието и тук само диплома за агроном не е достатъчна, нужен е и опит.

От години Красимир Кумчев генерира ценни идеи за земеделските политики като тази и като предложението субсидиите да се изплащат на базата на стопански доход. Но дотук е ясно само едно – земеделските власти временно оглушават, когато той ги развие и мотивира.  

Земеделските служби ли ще оценяват щети за Гаранционния фонд? Абсурд!
4342
 

Последни материали
Виж
Работна група обсъди насоките за предстоящия прием за консултантски услуги по Стратегическия план
8 900 стопани подадоха документи за подпомагане
41,68 лв./ха е ставката за хектар царевица с щети от сушата през 2024 г.
Новите моменти в Кампания 2025 за животновъдите обсъдиха в Сандански фермери и експерти
Форум
Бурджев: Над 42 млн. лева е помощта за свиневъдите през тази година
Осигурени са близо 14 хиляди ракети
Сезонът на градушките стартира с търсене на инженери и физици за командните пунктове
При губещото позиции на пазара скъпо слънчогледово масло
Запасите от слънчоглед в Черноморския регион ще стигнат до края на сезона
Свързани материали
Виж
През 2016-2017 г. Националния гаранционен фонд ще разполага с 326 млн. лв. за бизнеса
Десет банки издават гаранции за кредити на малки и средни ферми при 6% лихва
Агра 2014
Кредити за 6,8 млн. лв са гарантирани за земеделци от Южна България
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини