В годишния доклад на Световния икономически форум за 2013 г. България е поставена на 54-то място по конкурентоспособност спрямо икономиките на 144 държави в света.
Класацията се прави въз основа на оценка на инфраструктурата, здравеопазването и образованието, размерите на пазара, макроикономическата среда и ефекстивност на институциите.
През мина лата година, когато в изследването са били включени 148 икономики, страната ни е била на 57-мо място, но тази година анализът обхваща с четири държави по-малко, затова и 54-то място не означава подобрение на конкурентоспособността на икономиката, посочват експерти.
След България по конкурентоспособност е Барбадос, а преди нас в класацията е Русия.
Водещите икономики в топ 10 на класацията са тези на Швейцария, Сингапур, САЩ, Финландия, Германия, Япония, Хонконг, Холандия, Великобритания и Швеция.
Между 36-о и 81-о място са включени редица държави от Югоизточна Европа като Италия, България, Румъния, Португалия и Гърция
Според анализа швейцарската икономика е лидер по конкурентоспособност заради иновациите, макроикономическата стабилност и ефективността в производството. Подобно на останалите европейски държави икономиката отчита трудности при намирането на квалифицирани работници.
От страните, които се присъединиха към ЕС през 2004 г., най-добре се представя Естония, която заема 29-то място.
Румъния, Португалия и Латвия са подобрили позициите си. Същото се отнася и за Гърция, която от 91 се е придвижила на 81 място в световната класация.
Китай се е изкачил с една позиция нагоре до 28-мо място, а Индия е паднала с 11 позиции надолу до 71-во място и вече е най-слабо конкурентоспособна икономика в групата на бързоразвиващите се страни (БРИКС). Бразилия е на 57-мо място.
В дъното на класацията са Гвинея, Чад, Йемен, Мавритания, Ангола, Бурунди, Сиера Леоне, Хаити, Буркина Фасо и Мианмар.