Земеделските производители, които през 2012 г. и 2013 г. поеха ангажимент да прилагат сеитбооборот (смяна на културите) за следващите пет години, ще получават допълнителни субсидии само до края на 2015 г., когато изтича действието на сегашната програма за селските райони.
За това предупреди експертът Емил Дърев, който е член на управителния съвет на Българската асоциация на консултантите по европейските програми.
Компенсаторните плащания за сеитбооборот се предоставят по линия на агроекологичните плащания. За да бъде усвоен бюджетът през първия програмен период, фермерите масово сключиха 5-годишни договори.
Така освен базовите плащания от 30 лв. за дка зърнопроизводителите, които традиционно прилагат смяната на културите, за да опазват почвите, получиха допълнително около 30-35 лв. за този сеитбооборот.
Тези средства ще бъдат изплащани само за сключени до 2013 г. договори, като новозаявилите стопани ще получат субсидии само за три години. Това означава, че през 2016-а и 2017-а г. те са длъжни да спазват поетите в договорите ангажименти, защото в противен случай може да бъдат санкционирани.
Подводният камък е в това, че през новия програмен период заради ограничения бюджет средствата за агроекология не включват допълнителни субсидии за смяна на културите. Стопаните са длъжни да спазват поетите ангажименти за сеитбооробот, разписани в 5-годишните договори с фонда. Това е разписано в договор, който ако не бъде изпълнен, може да се наложи фермерите да връщат взетите субсидии, поясни Дърев.
Експертът съветва производителите да потърсят информация от офисите на фонд „Земеделие” или земеделските служби, за да не изпаднат в ситуация да бъдат санкционирани. „По правило фермерите спазват сеитбооборота, но е важно да продължават да изпълняват и останалите изисквания, които са разписани в 5-годишния договор”, обясни за Farmer.bg експертът.