Начало » Важно за фермера » Животновъдство
24.09.2013 г.

Отглеждането на зайци може да е печаливш бизнес

Зайцевъдството намира все повече поддръжници. Ценните диетични качества на месото го правят много търсено и осигуряват стабилни пазари. Освен това има възможности от допълнителни доходи при реализирането на кожите и пуха на животните, в зависимост от породата, която сте избрали да отглеждате. Ако имате самостоятелен имот, то вие може да избирате между любителското развъждане на зайци, с което ще задоволявате нуждите на вашето семейство или да организирате сериозна ферма за промишлено отглеждане на зайци.

Предлагаме ви бизнес-план за развъждане на зайци, наречен Метод на Михайлов, който е добре утвърден и успешно се прилага в много страни.

Традиционната методика за отглеждане на зайци предполага те да бъдат отглеждани в тесни клетки и да им се дават стимулиращи растежа и натрупването на маса добавки. Методиката на Михайлов отхвърля този начин на отглеждане. Знаем, че съвременният потребител търси екологично чисти продукти, в които няма химия.

Ето защо най-добрите перспективи за малкия и средния бизнес е да се ориентират към иновационни и екологични методи за производство, към нов подход за организация на бизнеса.

БИЗНЕС-ПЛАН ЗА ФЕРМА ЗА ЗАЙЦИ

Производствена част. Отлеждането на зайци по метода на Михайлов включва тяхното развъждане в специални миниферми. Поставени на открито тези ферми заемат 1,4 кв.м площ. В една такава ферма могат да бъдат настанени до 30 животни, или средно по около 13 зайци.

Една миниферма се нуждае от 500 кг. фураж и 250 кг сено годишно. Всеки от отглежданите зайци се нуждае от 14 кг фураж и 7 кг сено. Възвръщаемостта на оборотните средства е след около 100 дни. Зайци с тегло 4-6 кг се угояват за около 2 седмици.

Съществуват различни модели за миниферма. Кой от тях ще изберете, решавате само вие в зависимост от мястото, с което разполагате и с желания обем на производство. Например ферма за зайци, състояща се от 16 миниферми, заема площ от 100 кв. метра. Фермата се обслужва веднъж седмично и производителността й е около 10 зайци-гиганти на седмица.

Работата във фермата е механизирана – на пазара се предлагат специални хранилки за сено, гравитационни автопоилки и хранилки за комбинираните фуражи. Ето защо обслужването на животните отнема около 30-40 мин. седмично.

Отопляване на минифермата се налага единствено, когато температурата е под 10 градуса. Консумираната енергия е около 30 вата.

Разбира се само отглеждането на животни не е достатъчно за организиране на собствен бизнес. За да се получи максимална печалба е най-добре, ако е възможно да се направи цех за обработка на кожите от животните, а още по-добре ако се организира и тяхната реализация под формата на различни кожени изделия. Разбира се за дребен фермер това не е по силите, затова е добре да се организират кооперации, които да се грижат за реализирането на продукцията. 

Отглеждането на зайци може да е печаливш бизнес
93094
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Пакетче от 150 грама струваше в интернет между 7,50 и 12 евро
Сеното във великденските подаръци в Германия надхвърли 50 000 евро за тон
Втори браншови сигнал за фалшиво нормотворчество
Схемата с биозайци отваря врати за корупция и точене на европари с пасищата, сигнализират браншовици
Наредба
Още по-стриктен контрол върху биопроизводството, нови правила за биологично отглеждане на зайци
Най-много 100 заека за разплод могат да се отглеждат на 1 хектър
Зайците ще могат да се отглеждат биологично
Полезни съвети
Включваме и иглолистните растения в хранителния режим на зайците през зимата
Полезни съвети
Още няколко начина за защита на овощната градина от зайци и гризачи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини