Начало » Важно за фермера » Животновъдство
12.12.2011 г.

Откъде идва високата смъртност на ембрионите през последните дни на люпенето

Люпене на яйца от домашните птици

Маса на яйцата. Теглото на яйцата за люпене е характерно за всеки вид птици, порода или хибрид. Току-що пронеслите ярки снасят по-дребни яйца, чието тегло се увеличава всекидневно и след 2-3 седмици влизат в границите на подходящите за люпене. От значение е и формата на черупката, като отношението на малкия диаметър големия (ширина: държина) установява индекса на формата, който трябва да бъде в рамките на 73-78%. Черупката трябва да бъде равномерно наслоена с калциеви соли. Ако има изтънени участъци, през тях се изпарява повече вода от вътрешното съдържания на яйцата и процесът на инкубация се нарушава. По време на инкубирането яйцата губят нормално 12% от теглото си.

Режим за люпене на яйцата
Режимът на люпене представлява комплекс от условия в инкубатора, които създават подходяща среда за люпене на яйцата. Средата за люпене трябва да наподобява, а в новите системи инкубатори да бъде и по-добра от тази, която създават носачките, което от своя страна пък дава възможност за получаване на висок процент люпимост на оплодените яйца – над 90%. Всеки модел инкубатор се съпровожда с инструкция за експлоатация, която трябва да се спазва. Разнообразието от системи инкубатори обуславя малки разлики в температурите при инкубиране и люпене на яйцата в рамките на 1-1,5 градуса. Температурата на въздуха в шкафовите инкубатори се поддържа – в инкубаторните шкафове в рамките на 37,5–37,8 градуса, а в люпилните шкафове 36,7-37,5 градуса.

Температурата в плоските инкубатори (с каквито разполагат някои наши читатели) се подържа малко по-висока от тази в шкафовите. При повечето от тях отоплението идва отгоре, от нагревателите, разположени под капака. В резултат на това горната част на яйцата се нагрява повече – около 38,5–39,5 градуса, а долната част около 37oC. Така в средата на яйцата се подържа температура около 37,6-37,8oC. В естествените условия на люпене квачката, която има температура около 40 градуса загрява горната част на яйцата около 38-39 градуса, а долната - с 1-2oC по-ниско. За да ги затопля равномерно, тя ги обръща и ги размества, като избутва вътрешните по-топли в периферията, а външните прибира навътре - до 70 пъти в денонощието.

В някои по-малки плоски инкубатори с по-тънки стени и по-лош въздухообмен яйцата, разположени в периферията, се затоплят с 1-1,5 градуса по-малко. Това налага те да се разместват поне през 12 часа в денонощието. В противен случай охладените яйца се излюпват по-късно с 1-2 денонощия.

Влажност. Относителната влажност на въздуха в инкубаторите влияе върху развитието на зародишите. С влажността се регулират топлоотделянето и изпарението, респексивно изпарението и олекването на яйцата в определени граници с което се създават необходимите условия за протичане на биохимичните и физиологичните процеси за нормално развитие на зародишите. Всяко отклонение от определените параметри води до намаляване на люпимостта. Влажността по време на инкубирането на зародишите се подържа 55-65%, а през последните три дни при люпенето 65-70-80%.
Температурата и относителната влажност на въздуха в инкубаторите се регулират електронни термометри и влагомери, чиито индикатори се поставят отвън върху инкубаторите. Някои от тях могат да се намерят и в интернет, и магазините за електроника.

Обръщане на яйцата. Яйчевият жълтък, като по-лек от белтъка се старае да изплува нагоре и може да залепне за черупката, в него да попаднат през порите на черупката гнилостни организми и зародишът да загине. Това се избягва чрез обръщане на яйцата ръчно или автоматично през 1-2 часа в денонощието до 90-100 градуса. Освен това след обръщането, попадналият по-долу жълтък се издига нагоре заедно със зародиша. Съдържанието на жълтъка се размества и зародишът попада в съприкосновение с нова, по-богата на хранителни вещества среда. Температурата във всички части на яйцата се изравнява. Яйцата са обръщат до 18-ия ден.

Охлаждане. Охлаждането на яйцата по време на инкубирането предизвиква промени в температурата им между 5 и 9oC. Тези температурни промени отстраняват излишната топлина и предпазват ембрионите от прегряване, като температурата, измерена върху черупката с медицински или електронен термометър може да се снижи до 30-31oC. Охлаждането се извършва чрез отваряне на инкубатора, изваждане на яйцата от инкубатора или чрез пръскане на яйцата с дестилиране или преварена и прецедена вода през плат за отстраняване на утайката от варовик. Температурните промени предизвикват увеличаване интензивността на обмяната на веществата и на газовете през порите на черупката. Времето на охлаждане е посочено в инструкциите на всеки вид инкубатори според вида на яйцата - кокоши, пуешки, пачи и гъши. Вратите на инкубатора се отварят, вентилаторите се спират за 15-20 минути, след което яйцата се пръскат с пръскачка (пулверизатор) с вода с температура 22-25oC, каквато е в инкубаторната зала. Варовитата вода запушва порите на черупките.

Откъде идва високата смъртност на ембрионите през последните дни на люпенето
113032
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Люпенето на яйца от гъски е труден и сложен процес
Трудното люпене на яйца от гъски
Режим на люпене на птичите яйца
Фумигация на яйцата за люпене
Оценка на вътрешното състояние на яйцата за люпене
Манипулиране с яйцата за люпене
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини