Яйцата от гъските са най-едри, най-тежки и с много високо съдържание на носители на енергия като мазнини и белтъчини в сравнение с яйцата на другите видове домашни птици. При инкубирането им се отделя повече топлина, която трябва да бъде отстранена чрез подходящо охлаждане. За бавното излъчване на топлина спомага по-дебелата черупка – от 0,5 до 1,1 мм. По-дебелата черупка е видов белег, благодарение на което се намалява загубата на вода при дългото инкубиране. В процеса на люпене някои по-слаби, по-нежизнени гъсета пробиват трудно черупката и се задушават поради липса на кислород. От друга страна, при яйцата с по-тънка черупка зародишите не се развиват нормално. И в двата случая аномалиите се дължат предимно на яйцата, произхождащи от стада, хранени непълноценно по отношение на хранителни и минерални вещества в дневните дажби. Процесът на люпене продължава 30-31 дни, от които 28 дни в инкубаторните секции и 3 дни в люпилните секции. Люпенето в малките инкубатори, в които се люпи само една серия яйца, дава възможност да се осъществи
ПО-ДОБЪР РЕЖИМ НА ИНКУБИРАНЕ И ЛЮПЕНЕ
В повечето системи инкубатори, в които се зареждат няколко серии яйца, се поддържа постоянна температура от 37,8 градуса. При люпене на яйца от само една серия у нас е възприето температурата през първите 9 дни да бъде 37,8 градуса и относителната влажност на въздуха – 70 на сто, или около 32,5 на влажния термометър. От десетия ден температурата се намалява на 37,5 градуса, относителната влажност – на 55 на сто, а след 25-ия ден – на 60 на сто. Тъй като гъшите яйца отделят много топлина, те се охлаждат два пъти в денонощието – през първия ден за една минута, като времето се увеличава всеки ден с още една минута; от 10ия до 20-ия ден – по 10 минути, а след това – по 30 минути, докато температурата на черупката спадне до 30-32 градуса, измерена с медицински или електронен термометър. Допълнителното охлаждане е с дестилирана или преварена и прецедена вода. Яйцата се пръскат през първите 9 дни един път, а от 10-ия ден – два пъти през 12 часа. Тъй като яйцата са малко, охлаждането може да се извърши и в инкубатора, ако конструкцията му позволява.
Касетите (рафтовете) с яйца се поставят хоризонтално и яйцата се пръскат с пръскачка с найтясната дюза № 1. Важно е да се знае, че след охлаждането температурата и влажността в инкубатора трябва да достигнат работните параметри за време от 30-45 минути, за да не се влошават условията за нормалното развитие на зародишите (ембрионите). В по-големите инкубатори се допуска установяване на работна температура около 37,2 градуса, тъй като по-старите „топли” яйца загряват „по-студените” нови яйца. По време на начукването на яйцата температурата се понижава на 37-37,2 градуса, а относителната влажност се повишава до 75-90 на сто. Яйцата се пръскат с вода, загрята до 30 градуса през два часа.
ВИСОКАТА ВЛАЖНОСТ И ВОДАТА УЛЕСНЯВАТ ПРОБИВАНЕТО НА ДЕБЕЛАТА ЧЕРУПКА ОТ ИЗЛЮПВАЩИТЕ СЕ ГЪСЕТА
Степента на отваряне на шибрите за вентилация зависи от тяхната конструкция и обема на инкубатора. През първите 9 дни те може да бъдат напълно затворени или минимално отворени за приток на чист въздух, чиято потребност е все още малка. От 10-ия до 22-ия ден те са отворени наполовина, а след това – напълно.
За хода на инкубирането може да се направят изводи по средното намаление на теглото на яйцата в проценти от първоначалното:
- от първия до шестия ден е от 0,3 до 0,5 на сто, или за шесте дни – 2-3 на сто.
- от шестия до дванадесетия ден – 0,4-0,5 на сто, или общо за дванадесетте дни – 4,5-6 на сто.
- от дванадесетия до осемнадесетия ден – 0,50,6 на сто за денонощие и достига 8 на сто от първоначалното тегло.
- след осемнадесетия ден до двадесет и четвъртия ден – около 0,5 на сто за денонощие, или 1012 на сто от общото тегло за целия период. Люпенето на яйца от гъски е най-трудно и изисква по-голям опит.
Материала е предоставен от в. Гласът на фермера!