Под манипулиране с яйцата се разбира събирането, почистването, опаковането, транспортирането, съхраняването, дезинфекцията, залагането в инкубаторите за люпене, изобщо работата с тях. Събиране на яйцата. Яйцата за люпене трябва да са чисти, без залепнали фекалии и сламки по тях, за да не се инфектират по време на инкубирането. Това налага следното. Ако носачките снасят яйца в полози, полозите трябва да бъдат застлани винаги с чиста постеля – слама, ситен талаш или други подходящи материали.
Ако носачките се отглеждат в клетки, мрежите, в които се събират яйцата, трябва да се почистват всеки ден с леко навлажнена кърпа от праха, отделящ се от фуражите. При непочистени мрежи по мокрите яйца се образуват ивици от прах, които нормално съдържат най-различни микроорганизми. Яйцата се събират в топлите помещения сутрин по 2-3 пъти и след обяд по 2 пъти, а през зимата в по-студените птичарници - през 15 минути до 1-2 часа, за да се предпазят от замръзване. Това се отнася предимно за водоплаващите птици, които се отглеждат в по-открити помещения. Гъските снасят в по-открити полози, често при температури под 0 градуса.
Патиците снасят безразборно, понякога на двора или в каналите за съешаване. Те са с ниска носливост и всички снесени яйца се използват за разплод. При лошо дъждовно време и двор за разходка на птиците кратността на събиране на яйцата се увеличава. Снесените яйца се събират и пренасят до склада в картонените или пластмасовите овоцелови табла или в пластмасови кофи. След това се подреждат в овоцелови табла с върха надолу в транспортните каси за яйца. Гъшите яйца се съхраняват в легнало положение (хоризонтално) върху дървени рафтове.
Два пъти в денонощието се обръщат на 180 градуса по надлъжната ос. Някои производители предпочитат да съхраняват яйцата си направо в касите в овоцелови табла. Използват се по-големите табла тип “Зондер- 17 либри”. Подреждат се през едно по 15 яйца в табло. В тези случаи касите с яйца се държат наклонени от 45 до 50 градуса, като касите се обръщат също два пъти в денонощието. В тези случаи е желателно яйцата да се предават в люпилните през три дни. Яйцата се съхраняват при температура от 7-10 до 15 градуса. Колкото по-дълго се съхраняват в склада, толкова по-ниска трябва да бъде температурата в посочените граници. При подходяща температура на съхранение се запазва жизнеността на ембрионите. При съхранение на яйцата при температури около 0 градуса ембрионите умират. При по-високите температури започва развитието на зародишите.
Ако яйца с развит зародиш не се вложат навреме в инкубаторите, зародишите загиват. Относителната влажност на въздуха също е от значение и е в границите от 75 до 85 на сто. За оптимален се смята срокът за съхраняване на яйцата около 7 дни. Пълноценните яйца може да се съхраняват до 10 дни, което все пак не се препоръчва. След десетия ден на съхранение люпимостта намалява с повече от 1 на сто дневно.
Развитието на ембрионите и началото на фазата люпене дава възможност яйцата да се зареждат в инкубаторите през 3 или 6 дни. Транспортирането на яйцата се извършва, след като са подредени в транспортните каси. През 70-те години на миналото столетие ЦКС "Яйцекооп" внедри метални каси за яйца за табла 15 и 17 либри. По-късно някои производители възприеха един осреднен размер. Във всяка каса се побират по 3 картона яйца в два реда, касите се уплътняват много добре с картони или велпапе, за да не се тръскат яйцата по време на превозването им. Върху всяка каса се залепва етикет с наименованието на фермата, номера на птичарника и датата на производството.
Транспортирането на яйцата се извършва в дезинфекцирани превозни средства и амбалаж съгласно инструкциите на ветеринарните органи. Амбалажът се дезинфекцира поне веднъж седмично чрез измиване и накисване във вани с формалинов разтвор и задължително чрез фумигиране преди постъпването във фермата. За превозване на яйцата се използват постоянни транспортни средства, обслужване от инструктирани водачи. Транспортните средства трябва да са с по-меко возене, да се карат с разумна скорост по равни пътища, за да не се тръскат яйцата. При влизане в птичарника колелата на превозните средства трябва да се дезинфекцират по установените начини - с пръскачки или на дезинфекционни площадки на входа на птичарника. От в. Фермер