Начало » Новини » Интервю
12.07.2010 г.

Пчеларят- фермер търси ефективност

От един кошер трябва да се получи за сезон една отводка, 5 килограма прашец и 20 кг. мед

- Господин Тодоров, видяхме тук на Вашия пчелин как подготвяте няколко семейства и нуклеуси за отводки. Нужно ли е това за днешния пчелар и как най-ефикасно може да се прави?
- Всичко зависи от това какво е решил пчеларят да приложи при пчеларстване. Когато започнах имах големи проблеми докато не уточних за себе си технологията и начина на работа. Много важно е пчеларят да си направи програма за бъдещата си работа. За мен нещата са така: От един кошер за един сезон трябва да извадя една отводка, 5 кг цветен прашец и 20 кг мед. Разбира се, ако природата реши да даде.

Казвам 20 килограма /а може и трябва и повече/, защото работя в район, в който няма мед, няма богата медоносна рестителност. Затова съм принуден да търся алтернативни начини за повишаване на печалбата.

Питате ме как да става най-ефикасно това? Много важно за пчеларя е да може да прави сам майки и отводки. Мисля, че от всеки кошер трябва да се направи отводка. Така няма да има проблеми със смъртността, роенето, с честа смяна на майките. Изпитал съм почти всички методи за правене на майки. Включително работих и с два йентерови апарата. И така докато не срещнах Костадин Якофов /Пчелар №1 на България за 2004 г./ от Пловдив, който ме научи да пренасям “ръка”. Според мен, всеки пчелар, на който пчелите му са проверени от ДВСК и са здрави трябва да може да прави майки и отводки. Не само за себе си, но и за другите. Не знам защо това нещо се обявява едва ли не за табу и пчеларите са извън закона, ако го правят. Аз го правя и нито са ми загинали пчелите, нито са ми по-лоши от на другите колеги.

- Какво конкретно правите? И могат ли пчеларите-фермери да го прилагат в своята практика?
- Работя по следния начин: правя майки при наличие на майка в кошера. Така както е в природата. Работя на многокорпусна система. Намирам майката, свалям я в първи кошер, слагам ханемановата решетка отгоре, слагам направени от мен восъчни части, поставям млечице и пренасям ларви “на ръка”. Всичко това се прави за 20 минути. Мога да направя за 2 часа 100 майки на който искате пчелин на 10 кошера. Не правя певече от 10 маточника на кошер, както е при самосмяна, за да бъдат майките много качествени. Повтарям, правя това нещо при наличие на майка в семейството. Майките, които се получават са качествени, системата е много проста и лесна, работи безотказно. Прави се в кошер, в който има отпред и прашецоуловител, а отгоре е с 2 магазина за събиране на мед. Произвеждат се майки. Нито се пречи на пчеларстването, нито на добивите. Това че са заангажират в отделен кошер 500-600 пчели да отглеждат още 10 маточника не е нищо и с нищо не пречи на семейството.

- Каква е перспективата за пчеларя-фермер когато се прилата тази система?
- Разбира се, трябва да се има предвид перспективата, която дава на пчеларя тази технология. Аз си подменям всяка година половината майки от съществуващите и правя от 100-те кошера на този пчелин 100 отводки. След това ги обединявам. Всъщност правя с тях каквото искам, каквото е полезно за пчелите и за бизнеса. Но произвеждам пчели. Това е важното. Пчеларите трябва да се научат да произвеждат пчели като помнят, че пчелата работи, а пчеларят само “краде” от нея. Мисля, че пчеларите трябва да се научат да произвеждат пчели, а пчелите ще вършат всичко останало. Много проста и в същото време много ефикасна система.

- Г-н Тодоров, Вашата система на пчеларстване, на интензивно производство на пчели има ли някакво отношение към роенето?
- Тази година е особена. Заради рапицата. Нейната площ в България силно нарастна и това се отразява негативно върху пчеларството и преди всичко върху слабия пчелар. Много пчели събираха мед от рапицата и бързо изпаднаха в роево настроение. Има пчелини от по 300-500 кошера, при които и до сто процента се роиха. Такава е пчелната логика- от силното и голямо семейство се отделя рояк. Аз следвам тази логика. Просто следвам пчелния инстикт. Когато човек предизвика правенето на рояк пчелите не правят рояк. Т.е. може предварително да се действа така, че да няма роене. Добивите ще бъдат по-големи, получава се една отводка плюс.

Това е най-лесната система, защото дори и йентера, който е може би на второ място по съвършенство при майкопроизводство, при него 7 пъти отваряте и пипате майката с ръце. При моя начин тя изобщо не се пипа, въобще не се спира работата на майката. Кошерът продължава да действа. Не се разбиват отглеждачките. Опростената система е по-ефикасна от всичко. Пренасяш личинки. След 10-я ден правиш отводка. След 20-тия- преглеждаш отводката. Може да се направи сборна отводка, за да се ползват пашите през това време. Няма значение в каква паша става смяната. Отнема се от кошер по една рамка, което в никакъв случай не може да му навреди, особено на силно семейство. От три кошера може да се направи още един нуклеус.

- Добре, но ако пчеларят не е съгласен с тази система и е готов да дискутира, какво ще му кажете, г-н Тодоров?
- Всеки определя сам за себе си начина на пчеларстгване. Още когато започнах да се занимавам с пчели опитах и смених много технологии, После си направих инвентар, който отговаря на технологията, с която работя сега. От две години откакто я прилагам резултатите са коренно различни. След като 5 години губех непрекъснато, от последните две години просто няма значение дали ще има една или друга паша, защото пчелите ми събират непрекъснато прашец. Добивите ми са много равни, правя отводки. Не се плаша от това, че има някаква смъртност и не намалявам пчелите. Напротив, увеличавам ги. Като се съберат две отводки се получава страшно силен кошер, който дава значителен добив още същата година. Ако от две отводки се направи едно семейство- от него ще се получи повече продукция отколкото от старите кошери.

- До кога се правят отводки. Има ли оптимални срокове?
- До края на юли спокойно могат да се правят отводки. От силните кошери когато виждате, че има излишък от пчели може да се правят отводки. Хубавото на тази система е, че на ден може да се правят по 10 маточника, през ден може да се правят по 10 отводки. Така човек може да постигне сам много като не се претоварва. И да е лошо времето най-много да се загубят 10 маточника. Утре пък ще заложите десет. Това въобще не пречи. Пчеларят не се влияе от времето Нещата при тази технология са много прости и много ефикасни.
Интервю предоставено от в. Пчела и кошер

Пчеларят- фермер търси ефективност
50216
 

Последни материали
Виж
Заедно с фермери и експерти
Утре взимат повторни проби за чума в овцевъдната ферма във Велинград
БАБХ са подали сигнала
Прокуратурата ще разследва стопанствата с чума
Поглъщайки конкурентите, свили пазарния им дял напоследък
Едва 4 компании въртят половината световна търговия с пшеница, царевица и соя
Отличник на месечна база е слънчогледът, на годишна – соята
Преработката на маслодайни култури в ЕС нарасна с 11 на сто през октомври
Европейската прокуратура
Българин е обвинен в измама с евросредства, изнасяйки китайски трактори за Африка
Среща с кмета
Заради чумата по овцете Тахов и Патарински са във Велинград
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
Биопчеларите в преход ще получат субсидии, ако сертификатите им важат до 31 май на следващата година
Увеличава се броят на продадените и изоставени пчелини
Ниски изкупни цени на меда и евтин внос отказват пчеларите в Кюстендилско
Наградата е част от програмата на Полша за подкрепа на пчеларите
Излъчиха „Пчелар на годината“ в Полша
До 30 септември трябва да се подадат заявления в СЕУ
Всички проекти на пчелари със сключени договори ще бъдат финансирани
Горещото време натисна добивите, украинският мед подбива цената на родния
Пчеларите в Кюстендилско изпращат изключително тежка година
За 10 години регистрираните пчелари у нас са намалели 3 пъти
Ниските изкупни цени и подправянето на меда отказват производителите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини