Начало » Новини » Страната
04.03.2010 г.

Холандските сортове картофи с три пъти по-високи добиви на декар

През последните 6 години производителността на картофи в страната се е увеличила двойно, заради висококачествените сортове и отглеждането им в равнините...

Холандската фирма „Агрико” предлага семена от повече от тридесет години на българския пазар като от1992 г до 2006 г. е представлявана от фирма „Бонеро” ЕООД, а през 2006 г. дейността по предлагането на картофи за посев се прелива в „Агрико България” ООД, която е българо-холандско дружество с участие на „Бонеро” ЕООД и „Агрико” – Холандия. Дружеството предлага посадъчен материал за картофи от около 25 различни сорта, които могат да отговорят на всякакви изисквания – ранни, средно ранни, късни, за преработка и т. н.

Българо-холандското дружество, сертифицирано по НАССР, разполага и със собствен цех за пакетиране на картофи за консумация и модерна хладилна база за съхраняване в Гара Елин Пелин. Фирмата изкупува готовата продукция от клиентите, които засаждат семената и след пакетиране я предлага на българския пазар чрез големите търговски вериги.

От най-ранните сортове най-наложени на пазара и много предпочитани са „Агата” и „Ривиера”. „Ариеле”, „Импала”, „Трезор” и „Артемис” са също ранни сортове, много подходящи за пазара с качества готови да задоволят всякакви капризи. Най-подходящи за пържене и много популярни са сортовете с високо съдържание на сухо вещество - „Агрия” и „Санте”. Много добре са се наложили също средно-ранните и високо добивни сортове „Арнова”, „Пикасо”, „Аринда”, „Маделин” и „Матадор”.

Качествата на предлаганите сортове картофи са изключително високи, но за съжаление технологията на отглеждане, която се прилага в България е на много ниско ниво по две причини, споделя с нас старши консултантът по агрономическите въпроси на дружеството г-н Асен Георгиев. Първата причина е, че хората смятат че знаят всичко за отглеждането на картофите, а втората е липсата на материално-техническа база. Но за постигането на върхови постижения е необходимо да се прилагат новостите, казва г-н Георгиев. Това е и слабото място на българина, който не си дава сметка, че има нужда от усъвършенстване на познанията си. В България не се спазват изискванията за необходимата обработка, правилното зариване на картофите, не се прилага анализ на почвата, за да се прилага торене на научна основа, затова средния добив е около 2 тона от декар, докато възможностите на сортовете, които предлага фирмата са три пъти по-високи. За да ги демонстрират всяка година от „Агрико България” организират демонстрация на опитни полета. В момента се залагат опити със сортовете „Монако”, „Фестивал”, „Амбишън”, „Ерика”, „Ред барон”, „Роко” и „Зафира”, които са от най-новата селекция на „Агрико”.

Мит е твърдението, че балканските картофи са най-добри - прочутите самоковски или родопски картофи всъщност не са български, а се произвеждат с вносни холандски или германски сортове. Български сортове картофи отдавна не се отглеждат, поради това, че нито един от тях не се е наложил на пазара с добри показатели и особено високи добиви.

Планинските райони не са промишлени производители на картофи вече, поради това, че там не може да се приложи високо интензивно производство с механизация и малко ръчен труд. Там площите са малки и разпокъсани и не позволяват машинна обработка на земята, разказва г-н Михаил Бозаров, управител на „Агрико България”. Затова през последните 5-10 години се наблюдава активното преместване на производството на картофи от планината в полето, както е и в европейските страни. Това позволява получаване на реколта от 4-5 тона на декар чрез по-добро механизиране на производството. Така произведените в равнината картофи са с много по-ниска себестойност от произведените в планината и могат да конкурират вносните. В България през последните 6 години площите за обработка и засаждане на картофи са намалели почти двойно – от около 500 хил. декара на 200-220 хил. декара. В същото време производителността се е увеличила двойно - от 1 тон на декар от преди 20 години, в момента е над 2 тона на декар заради висококачествените сортове и отглеждането им в равнините.

Саша Маркова

Холандските сортове картофи с три пъти по-високи добиви на декар
377870
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Русия търси картофи от приятелски държави
Карантинна опасност – картофен молец
Причини за деформацията на картофените клубени
Ръстът е с 9 на сто на годишна база заради повечето засадени площи
Обилната реколта от картофи в Германия се очаква да натисне цените им
Второто тримесечие на 2024 г.
Селскостопанските цени на продукцията и суровините в ЕС продължават да намаляват
Местният бранд неслучайно е прочут в цяла България
В Самоков почетоха картофа с фестивал и състезания
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини