Ако искате да се убедите в качествата на добрите сортове картофи, изпробвайте ги в тежки години като тази. Още през пролетта заради топлата зима стопаните се подлъгаха и засяха 20-25 дни преди нормалните агрометеорологични срокове. Това се оказа фатално за много производители, защото студовете от края на април и обилните дъждове през май и юни бяха сериозен стрес за посевите. Маните и другите паразитни болести също засегнаха картофите, а за капак – през юли и август почти цялата страна беше обхваната от суша, която се задържа около 60 дни. Според фермерите средните добиви през есента се очаква да бъдат между 20 и 50% по-ниски от обичайните.
И тук обаче има добри изключения, които се дължат на далновидността на някои картофопроизводители, ориентирали се навреме към подбор на подходящи сортове, своевремнно пръскане и интензивно поливане.
Богата гама от подходящи холандски сортове картофи предлага фирма „Агрико България“, която е добре позната сред земеделците в цяла България.
На една от презентациите си, организирана край ихтиманското село Живково, експертите от „Агрико България“ се срещнаха с производители от региона, с цел демонстриране качествата на новите сортове и тяхното популяризиране. „Имаме клиенти, които се връщат отново към нашите сортове, след като са пробвали предложения на други колеги и за нас това е индикация, че хората оценяват качеството“, посочва Михаил Бозаров, собственик на компанията.
Срещата се проведе на опитно поле, поддържано от дългогодишния картофопроизводител Веселин Димитров – фирма ДИМИТРОВИ 2002 ЕООД, който тази година бе заложил производствен опит с четири от новите сортове, предлагани от „Агрико България“ – „Каролус“ (Carolus), „Аризона“ (Arizona), „Маниту“ (Manitou) и „Амбишън“ (Ambition). От всеки сорт бяха засадени по около 3 дка, като приложената технология на отглеждане бе еднаква както за опита така и за всички производствени площи на фирмата – около 800 дка.
Въпреки тежката година проведените от г-н Димитров агротехнически мероприятия разкриха предимствата на сортовете и доведоха до отлични резултати. Средният добив от гнездо бе около и над 1 кг, което показа среден добив от 5-6 тона от дка.
Сортът „Маниту“ е на пазара от 3-4 години. Той с гладка червена кожа и жълто месо, високодобивен, с едри, изравнени клубени, изключително добри вкусови качества и се харесва от много потребителите. Има високо съдържание на сухо вещество и е подходящ и за пържене.
„Аризона“ е нов, средно ранен сорт, със жълта кожа и месо. Много високо добивен, с едри изравнени клубени, изключително стабилен, устойчив на засушаване и високи температури. Има отлични кулинарни качества, много подходящ за печене и готвене. Отличава се с висок темп на нарастване, като много фермери го използват и за ранния пазар на пресни картофи.
Единственото притеснение за стопаните е, че при добро поливане и наторяване прави високи стъбла, поради което рано поляга, но това не се отразява на развитието и на добива му въобще, обясни Михаил Бозаров.
„Амбишън“ е сред новите предложения в средно ранната група, като този сорт може да се сравни с познатият на всички „Агрия“ – като едрина на клубените, вкус, външен вид и форма този сорт не му отстъпва. Жълта кожа и месо, едри изравнени клубени, висок добив и отличен както за готвене така и за пържене. Много добра съхраняемост.
„Каролус“ е най-новият сорт, който компанията „Агрико България“ предлага на пазара. Това е среднокъсен сорт, клубените са с жълта кожа и червени очички и жълто месо, имат високо съдържание на сухо вещество и са отлични за пържене. Важна особеност на сорта е, че е много подходящ за биопроизводство поради изключителната си устойчивост на мана и други болести. Залага голям брой клубени и съветът към фермерите е - да му осигуряват достатъчно подхранване и напояване, за да получат едри клубени и висок добив.
Друг голям плюс на „Каролус“ е изключителната му устойчивост - при продължително съхранение дълго време не покълва.
Фермерите е добре отрано да заявяват своите предложения за покупка на новите сортове – още от ноември 2016 година, когато ще бъдат обявени цените и наличните количествата от тях.