Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
17.02.2009 г.

Зимното пръскане - първа стъпка към здрави дръвчета

Грижите за добра реколта започват преди събуждане на овошките

През зимния покой на дръвчетата, жизнените им сокове намаляват или изцяло спират движението си. В резултат на това, много от вредителите и болестотворните организми, които се хранят именно чрез тях, също преминават в летаргия. Точно това е и най-доброто време за борба с тези организми. През периода на зимен сън дърветата нямат листна маса, в която насекомите да се крият. Затова те са много по-уязвими и усилията да се преборим с тях дават по-добри резултати. Същото се отнася и за повечето болестотворни организми. Затова зимното пръскане е един от най-ефикасните методи за успешна борба с вредителите.

Всички овощни култури – семкови и костилкови се нападат от голям брой болести и неприятели. Това обуславя необходимостта от комплексни растителнозащитни мерки както при едните, така и при другите. Зимното пръскане е основна част от тези мерки.

В края на зимата постепенно напускат зимните си убежища и започват развитието си зимуващите стадии на насекомите и акарите. Това е и моментът, в който те са най-уязвими към пестицидите. Най-важни от тях са калифорнийската и сливовата щитоносна въшка, кръгломиниращият молец, бълхите, листните въшки, червения овощен акар и др.

От болестите, срещу които е насочено зимното пръскане, най-важни са огненият пригор по семковите видове, къдравостта по прасковата, сачмянката по костилковите, кафявото гниене, бактериалното изсъхване и др.

Времето, за зимно пръскане е лесно за определяне - просто дръвчетата трябва да са в покой. Вероятно сте направили ранното зимно пръскане след листопада на дръвчетата преди началото на зимата, което също е много важно. Но в случая говорим за късното зимното пръскане, което трябва да се направи в края на зимата, след преминаване на студовете. Този период обикновено настъпва от средата на февруари до към средата на март, непосредствено преди набъбване на пъпките.

Сред най-разпространените средства за зимно пръскане срещу болестите са варта, съчетана с медни или серни средства (меден сулфат и множество сапунени разтвори на базата на калиева сол). Срещу неприятелите се използват парафинови масла (акарзин), които действат убийствено на насекомите чрез асфикция (задушаване). В края на зимата е наложително да се приложат две различни зимни пръскания – едното срущу болести, а другото срещу вредители.

За зимно пръскане срещу болестите най-ефикасни са медните средства - бордолезов разтвор, Шампион ВП или Фунгуран ОН 50 ВП. Бордолезовият разтвор се използва в концентрация 1,5 на сто. Приготвя се от син камък (меден сулфат) и гасена вар. За 100 литра 1,5 процентов бордолезов разтвор са необходими 1,5 кг син камък и 2,2 кг гасена вар. Шампион ВП се използва в концентрация 0,3 на сто, Фунгуран ОН 50 ВП – 0,15 на сто.

Зимното пръскане срещу зимуващите стадии на неприятелите - насекоми и акари се провежда с инсектиоакарицида акарзин в концентрация 3 процента или 300 мл за 10 литра вода.

Зимното пръскане - първа стъпка към здрави дръвчета
246324
 

Последни материали
Виж
Масова ваксинация блокира износа на мляко, млечни продукти и живи животни
Животновъдите спорят да ваксинират ли овцете и козите срещу шарка
Обзор на седмицата
Червеният код изцеди и последната надежда на сектора за доходна година
Иззети са 49 моторни превозни средства и 23 моторни триона
Горските отчетоха близо 10 на сто ръст на проверките на полугодието
Скъпо излезе само малко количество, закупено чрез частна сделка
Южна Корея се запасява усърдно с по-евтина фуражна царевица на търгове
При проверка на БАБХ, МВР и ДАНС в северна България на 24 юли
Иззеха неразрешени продукти за растителна защита от търговци и фермери
Огънят вероятно е тръгнал от мълния, поразила кравефермата
В Свищовско 23 крави загинаха в пожар, унищожени са и 5000 бали сено
Свързани материали
Виж
Съвети за градинаря
Предзимен посев и засаждане – да или не?
Практично
Предзимно се сеят студоустойчиви сортове моркови
Важни правила за предзимен посев на зеленчуци
Използвайте студоустойчиви сортове зеленчуци
Предзимното засяване дава по-добро качество
Преди зимата
Срокове и правила при засаждането на лук
Предзимното засяване на зеленчуци дава по-добри резултати
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини