Предзимната сеитба е често използвана практика за много зеленчукови култури. Тя се извършва през есента, преди да настъпят студовете. В Южна България условията са по-подходящи, но това съвсем не означава, че в северните райони е невъзможно.
Какви култури могат да се сеят предзимно?
Предзимно могат да се засяват много култури – репи, репички, жълта ряпа, зеле, главеста салата, маруля, спанак, моркови, пъщърнак, цвекло, киселец, лук, както и много подправки (целина, копър, листен магданоз, кориандър, градински чай). В по-топлите части на страната се сеят бакла и грах.
Правила за предзимен посев
1. Важно условие за предзимен посев е да се избират подветрени участъци. Не е желателно засяване на обширни и открити наветрени зони.
2. Няма да се развиват добре предзимните култури в ниски участъци с висока влагоемност, защото продължителното въздействие на влагата с голяма вероятност ще доведе до загниване на семената, както до загуба на значителна част от реколтата. В тези случаи може да се сее на повдигнати топли лехи, като височинат им е 15-20 см.
Предзимна сеитба на домати – практика за експериментатори
3. Правилно определяне на времето за засяване на зеленчуковите култури, съобразено с климатичните особености и метеорологичните условия. Трябва да се изчака този перод, при който температурата на повърхностния почвен слой е близка до 0 градуса по Целзий. Преждевременното развитие може да доведе до загуба на растенията при последващо зимно застудяване.
4. Избор на подходящи сортове за предзимно засяване – те трябва да бъдат с по-висока студоустойчивост, като се спазват стриктно указанията на опаковките.
5. Много важно условие е посевният материал да бъде напълно сух – ако се налага обеззаразяване преди сеитба е задължително изсушаване.
6. Успехът ще зависи и от качествената подготовка на почвата, която трябва да бъде почистена от растителни остатъци, обеззаразена и подходящо подхранена с органични и минерални торове. При предсеитбената обработка се внасят само необходимите количества фосфорни и калиеви торове, а азотните – рано напролет. Торенето с оборски тор трябва да бъде съобразено с поносимостта на културите.
7. Предзимното засяване се прави най-често в бразди, като дълбочината на засяване е с 1-1,5 см по-голяма от обичайната. Семената се покриват с рохка почва или смес от торф и пясък.
8. Предзимните посеви не се нуждаят от поливане.
9. Посевната норма трябва да се завиши с около 30%, защото част от семената загиват при зимни условия.
Правилно засетите през есента семена ще се превърнат в растения, които уверено ще преодоляват всички превратности и на най-капризната пролет. Закалени през зимата, те са по-активни и поникват по-бързо, а растенията са по-здрави.