Производството на разсад става в открити лехи или в студени парници. На квадратен метър отиват 1,5-2 грама семена, които се засяват на дълбочина 0,5 см. Растенията са готови за засаждане 35-50 дни след поникването. При отглеждането на разсада през септември и октомври продължителността на разсадопроизводствения период е 35-40 дни, а през ноември-декември - 45-50 дни. След засяването на семената лехите се поливат с 5-10 литра вода на кв. метър и се мулчират с тънко прозрачно полиетиленово платно, което се премахва след окончателното поникване.
Оптималната температура за поникването е 15-20 градуса. Растенията са готови за засаждане, когато образуват четвърти-пети лист. Подготовката на оранжериите за засаждане на салатите и марулите започва след прибирането на основната култура. Почвата се наторява с оборски тор, изорава се на 25-30 см, фрезува се, а при нужда се и обеззаразява. Срокът за засаждането зависи от това в отопляеми или в неотопляеми оранжерии ще се отглеждат културите. В оранжериите, които се отопляват с минерални води, растенията се засаждат последователно в края на октомври до средата на ноември, в оранжериите с аварийно отопление - през втората половина на ноември, а в неотопляемите оранжерии - в началото на октомври.
Салатите се засаждат на петредови ленти по схема 40+20+20+20+20+20 см или на двуредни ленти - 40+20+20 сантиметра, ръчно, като се внимава да не се зарови върхът им.
Грижите през вегетацията са редовно окопаване, поддържане на оптимален температурен, воден и хранителен режим, борба с болестите и неприятелите. Обикновено се правят две окопавания на дълбочина 8-10 см - първото - 10-15 дни след засаждането, а второто - във фаза розетка. При необходимост са подхранва с 20-30 кг/дка амониева селитра. При есенно-зимното отглеждане оптималната температура от засаждането до формирането на розетката е 15-18 градуса. Салатите са чувствителни към влажността на въздуха и почвата. Най-подходящата влажност на въздуха е 70-80 на сто, а на почвата - 70 на сто през зимата и 80-85 на сто през останалия период.
Прибирането на салатите става в края на ноември и в средата на март при неотопляваните оранжерии, през януари - от отопляваните с минерална вода, и през март - от оранжериите с аварийно отопление. Добивът от декар е 10 000 стандартни марули и 20 000 броя главеста салата. Подходящи сортове за това отглеждане са Черна и Жълта маруля, а от главестата салата - Зимна маслена глава и Жълта гюмюрджинска.