Начало » Важно за фермера » Растениевъдство
16.03.2007 г.

Техниката на резитба при сливата и вишната е много важна

Професионалните инструменти на Felco гарантират чист сряз

От плодните дървета най-рано започват да се развиват костилковите – вишна, слива, джанка, трънка. Затова и трябва да се режат преди другите. Не чакайте да набъбнат пъпките. Не трябва заедно с клоните да се премахват и веществата, които са се натрупали като запаси през зимата и вече са се придвижили към тях, за да осигурят цъфтеж и начало на растеж на филизите. Може дървото да пострада много силно. С листата още не синтезира хранителни вещества, а запасите са изчезнали заради нашата прибързаност. Ще се случи това, от което най-много се боят овощарите. Ще започнат да окапват завръзите от дървото, раните ще заздравяват по-бавно и трудно, а филизите ще са много къси и слаби. Ако дървото е здраво и сте направили резитбите на време и със точно спазване на правилата за отделяне и скъсяване на клоните, ще има полза.

Зимната резитба на плододаващите ябълки е различна

И ето защо. У повечето костилкови способността да цъфтят добре и да плододават се запазва до тогава, докато годишният прираст от клоните не е по-малък от 40 см. В този случай на филизите в пазвите на листата се формират групови пъпки. Една от тях е вегетативна, а другите две генеративни -–цветни. Вегетативната дава филиз, а генеративната плодове. Но щом дължината на филизите стане по-малко от 25-30 см, в пазвите на листата се зареждат единични пъпки. И всички те като правило само цветни. Растежната пъпка е една – върховата. До колкото цветните пъпки у костилковита се прости, то на мястото им, на мястото, на което са били след цъфтеж или плододаване остават само следи във вид на белези. Клоните се оголват. Ето защо у много от костилковите (особено добре се вижда на вишната) клоните израстват дълги, като пръти, без разклонения и само на последния филиз има няколко пъпки. Това е една от основните причини защо костилковите се нуждаят значително повече от резитба, от колкото семковите. При последните пъпките са смесени. Те дават и плодове и листа и филизи. Тук оголване заплашва само многогодишни клони и то само в местата на засенчване. До като при костилковите, при отслабване на растежа, оголване се наблюдава веднага след плододаването. При тези, които плододават главно на букетни клонки и предивременни клони оголването на клоните върви бавно. Дълготрайността на тези образувания е 3-5 години. А ако не израстват нови букетни клончета, - това е възможно само при силен растеж на филизите, веднага започва оголване. Но това не означава, че колкото е по-силен растежа, толкова е по-добре. При много голям прираст, а в първите години дължината на филизите може да е и 2 м и повече, короната е силно разтворена. Растежът и плододаването се премества по периферията й. Започва провисване (накланяне) на клоните. Появяват се лакомници. Така, че резитбата е много важна за и за силните и за слабо растящите дървета.

Тя при тези видове е много проста. Отначало се премахват всички сухи, болни и строшени клони. След това се подрязват краищата на клонките със слаб растеж. Срезът се прави над някакво силно разклонение. Ако няма такова, то и над което и да е странично клонче. Дългите и много дългите едногодишни клонки ги скъсете. Не режете само връхчето! Това е безполезно. Много дългите отрежете на 1/3-2/3, дългите на – 1/3-1/2.

Смисълът на силното скъсяване е в това, че ако броят на филизите през следващата година е по-малко, но растежът им ще бъде по-силен. Късите – по-малки от 30 см – никога не скъсявайте. Те има само една пъпка – връхната. Ако я премахнете, клонката ще изсъхне до първата вегетативна пъпка, а ако се окаже, че такава няма, ще изсъхне до основата си. Задължително трябва да се премахват стъблените и кореновите израстъци. Само не ги режете с пънче. Разбира се, така е по-бързо и просто. Но вместо с едно стъбълце, ще получите толкова нови, колкото пъпки сте оставили на пънчето. А още и спящите пъпки ще започнат да се развиват и да прорастват. В силно сгъстената корона, проредете клоните. Стремете се да отделите най-малко ценните: старите и прекалено дългите. При подмладяването, правете срезовете там, където годишният прираст е бил доста силен – 40 см и повече. Ако растението не е ашладисано, а е на собствени корени и е оформено като храст, то най-старите клони ги режете до основата, а вместо тях оставяйте младите и силни, добре разположени.

Техниката на резитба при сливата и вишната е много важна
225439
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Подрязване и оформяне на овощните култури
Резитба и оформяне на короната на орехи и лешници
Кършенето на лозата предотвратява щетите от сушата
Грешки и последствия при резитба на овощната градина през есента и зимата
Практика
Подгответе целогодишните малини за зимуване!
Френското черно грозде
Как да размножаваме и поддържаме касиса?
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини