Начало » Новини » Страната
29.07.2003 г.

Как се обезщетяват собствениците на земеделска земя, попадаща в очертанията на пътища и магистрали

Напоследък във връзка с продължаването на пътната магистрала до границата с Турция, за разширяване на съществуващи или за новопроектирани държавни пътища и особено за пътища в Родопите, които ще водят до новообразуваните гранични пунктове. В редакцията на вестник "Фермер новият" се получават множество запитвания на засегнати собственици, които се интересуват от подробности около обезщетенията в тези случаи.

Разговарях с началника на отдел "Промяна на предназначението на земеделските земи и опазване и подобряване на продуктивните им качества" инж. Стоил Дудулов в главна дирекция "Структурна политика" към Министерството на земеделието и горите. Ето какво отговори инж. Дудулов на поставените въпроси.

- Какви са реалните цени на земята, за която собствениците получават обезщетение, когато тя попада в зоната на нови или разширяващи се държавни пътища?

- Отчуждителните процедури започват едва след промяна на предназначението на земеделските земи, постановена с влязло в сила решение на комисията на земеделски земи към МЗГ. Цените се съобразяват с наредбата за условията и реда за установяване на текущи пазарни цени на земеделските земи, приета с ПМС № 118 и обнародвана в ДВ, бр. 64 от 1998 г. Тези цени зависят от почвената категория, от размера (площта) на парцела, от отстоянията до основни пазари, до бреговата линия на Черно море, до границата на най-близкото населено място и до път с трайна настилка. Най-голямо влияние оказва дали земята се напоява от действащи поливни съоръжения. В зависимост от тези показатели цените варират в много широки граници и се изготвят от лицензиран оценител.

- По кои документи става отчуждаването на тези земи?

- По закона за държавната собственост и по закона за опазване на земеделските земи. Разбира се, в съответните случаи се взимат под внимание законът за устройство на територията, ЗСПЗЗ, редица правни, екологични и други изисквания. В наредбата за текущи пазарни цени на земеделските земи специално е отбелязано (чл. 1, ал. 3), че "паричната равностойност на земеделските земи при изкупуване, замяна, продажба или друга сделка между държавата и физически и юридически лица" се урежда именно по условията и реда на тази наредба.

- Може ли да се обжалват цената и размерът на отчуждените земеделски земи?

- Размерът, т.е. площта, която се отчуждава за пътища, е строго фиксирана между сервитутните линии. Тя не може да се съобразява с остатъчните площи от частично отчуждените парцели. При това положение на собствениците могат да останат за ползване неудобни по форма и размери участъци. В такъв случай потърпевшите собственици единствено могат да търсят компенсация чрез по-високо заплащане на отчуждения имот. Ако е унищожен по селскостопански път, трябва да се осигури транспортен достъп до всеки отделен имот. Унищожаването на транспортния достъп също трябва да се отрази върху цената на отчуждения имот. Цените и други условия при принудително отчуждаване на недвижими имоти за държавни нужди се определят съгласно глава трета от закона за държавната собственост. Оценката се извършва от лицензиран оценител. Замени на отчуждени земеделски земи с площи от ДПФ не се правят. Оценките могат да се обжалват по административен и по съдебен ред в окръжния съд, който дава окончателно решение.

- Вземат ли се предвид пазарните цени на имотите в региона?

- В наредбата за текущи пазарни цени на земеделските земи от 1998 г. в ЗСПЗЗ и в ЗДС специално се отбелязва, че се прави оценка по пазарни цени. Пазарните цени на земеделските земи, когато няма специални фактори, влияещи за повдигане на цените (близост до морето, до известни курорти, до населено място от привилегирован функционален тип), са твърде ниски. Ако оценката става по текущи пазарни цени, в общия случай тя е неколкократно по-висока. Все пак нормативните актове дават възможност за различни тълкувания особено в съда. Съдебните процедури обаче са тежки и твърде продължителни (и с неизвестен край в много случаи - бел. на ред.)

- Прилагат ли се процедурите за трансформиране на земеделските земи в неземеделски при отчуждаване на полски имоти за държавни пътища?

- Тези процедури се прилагат на общо основание, като таксите се вземат от инвеститора на пътя. Таксите са предназначени да се използват за рекултивация, борба с ерозията и други почвозащитни мероприятия. Получаваните пари варират в широки граници и са повече за почви с висок бонитетен бал и много по-малко за почви от VII-Х категория. При това се предвижда и отнемане и оползотворяване на хумусния пласт от трасето на пътя, който ще се строи. В Австрия значителни участъци на пътни магистрали, минаващи през планински райони, се проектират с много тунели и естакади за пресичане на възвишения и долини, така че минимално да се нарушава ландшафтът. Такива проекти избягват и големите наклони за преодоляване на неравностите на терена. Тези съоръжения се прилагат и у нас. Така се запазва и земеделската земя.

- Валидни ли са в случая минималните площи от 3, 2 и 1 декар за ниви, ливади и трайни насаждения при разпореждане със земеделски земи?

- Обикновено при отчуждения на терени за пътища не се вземат предвид споменатите минимални площи. В ЗСПЗЗ обаче е регламентирано, че при обезщетяване не могат да се обособяват самостостоятелни парцели с по-малка площ от съответно 3, 2 и 1 декар.

- Как стои въпросът с маломерните участъци, след като се извърши отчуждаването?

- По принцип би трябвало да се преработи частично планът за земеразделяне в засегнатия участък и по правилата за устройване на земеделски земи да се коригират допуснатите несъответствия и нарушения. За целта обаче трябва да са предвидени необходимите средства.

- Известно е, че при изграждане на съоръжения в земеделските територии често се налага временно ползване за пътища, депонии и други имоти на собственици, които не са отчуждени. Как се решават тези въпроси?

- Такива проблеми се решават с договори между инвеститора и собственика. В тези документи стриктно се описват правата и задълженията на страните, размерът и начинът на изплащане на наемите. По принцип договорите са за срок до 5 години и се сключват най-често предварително.

- Напоследък нашумя въпросът за определяне и изкупуване на прилежащите земи към селскостопанските сгради в дворовете на бившите ТКЗС. Мнозина собственици не са закупили прилежащите земи към придобитите сгради. Очаква ли се нов регламент за размера на прилежащите площи към сградите?

- Разработва се нов документ - заповед от министрите на МРРБ и на МЗГ, но все още не е готова и засега е в сила наредбата от 1982 г. (ДВ, бр. 101), изменена през 1987 г. (ДВ, бр. 53). Подробности за изкупуване на прилежащите площи са посочени и в последните промени в ППЗСПЗЗ (чл. 45 и чл. 45а).

- Какво още ще кажете на читателите, за да се изяснят проблемите, свързани с отчуждаването на земеделски земи за нуждите на пътното строителство?

- Министерството на земеделието и горите е длъжно да опазва земеделските земи. У нас на човек се пада твърде малко земеделска площ и затова непрекъснато се стремим възможно най-малко площи да се трансформират в неземеделски. Стараем се да се трансформират възможно повече нископродуктивни и непродуктивни земи. Парите от събираните такси се използват само за мероприятия, свързани с повишаване на почвеното плодородие и с разширяване територията на земеделските земи. Ръководството на МЗГ се стреми максимално да се спазват интересите на собствениците при отчуждаването на земеделските земи.  

Как се обезщетяват собствениците на земеделска земя, попадаща в очертанията на пътища и магистрали
24683
 

Последни материали
Виж
Проблем е недостигът на хидроинженери
14 студенти по „Хидростроителство“ ще могат да получат стипендии от „Напоителни системи“
Българското вино е на световно ниво
42 винопроизводителя в Пловдив са произвели над 5 млн. литра червени вина и над 3 млн. литра бели
Въпреки очевидно високите цени на поредния търг
Тайван упорито се придържа към вноса на хлебна пшеница само от САЩ
Отчет на държавната агенция
Близо за месец са изстреляни 4 024 ракети срещу градоносни облаци
Масов отказ да садят картофи
МЗХ
Напомняне - до 10 дни след градушките подайте сигнал за оглед!
Свързани материали
Виж
Решение на Конституционния съд
Отпадат лесните разрешителни за изграждане на солари в нивите
На 22 април отбелязвамепразника на планетата
Да засадим дърво в Деня на Земята
Компанията търси стопани с пряко договаряне
Фермери наддават за ниви през Мрежата
Пазарът на земята е пред парализа заради срива на фермерските доходи
Предстоящо
Семинар за политиките в поземлените отношения
На държавните търгове
Средната цена на аренда на земеделска земя в Украйна е 143 лв на декар
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини