Начало » Новини » Коментари
07.07.2025 г.

Държавата няма идея какви приходи ще влязат от продажбата на ТКЗС-дворовете

МЗХ отговаря на въпроси
Държавата няма идея какви приходи ще влязат от продажбата на ТКЗС-дворовете

sinor.bg

Повече от 25 години животновъди от цялата страна, които ползваха старите обори в дворовете на бившите трудово- кооперативни земеделски стопанства (ТКЗС), молеха държавата да им позволи да купят земята под тях, за да инвестират във фермите си и да имат сигурност за бизнеса. Трябваше да минат десетилетия това да се случи и едва през 2023 г. нормативно държавата уреди този въпрос.

Първоначално, през 2014 г. в Закона за собствеността и ползването на земеделските земи (ЗСПЗЗ) беше създаден нов параграф 12, според който земеделските земи в бившите стопански дворове на организациите, намиращи се извън урбанизираните територии, останали след възстановяване правата на собствениците, са държавна собственост. А през 2017 и 2023 г. беше вписан и последният текст, че стопанисването, управлението и разпореждането с тези земи се извършват от министъра на земеделието и храните при условия и по ред, определени в правилника за прилагане на закона.

Очакванията за тези търгове

От миналата година областните земеделски служби много активно започнаха да обявяват търгове за продажба на старите дворове, а напоследък виждаме и резултатите от тези търгове, които в редица селища от страната вече са намерили новите си собственици.

Попитахме експертите в МЗХ каква е прогнозната площ на терените, които държавата смята да продаде на техните ползватели; колко обора вече са продадени и какви приходи се очаква да влязат в бюджета от тези продажби. На пръв поглед тези въпроси не би трябвало да затруднят експертите, но вместо декларираната от властта прозрачност, от отговорите изпаднахме в пълна дезинформираност. Защото дори не ни отговориха на въпроса колко декара земеделска земя се намира под тези пустеещи на места обори.

Формално от ведомството дадоха отговор, който може да разсмее и свинкса в Гиза. Цитираме дословно:

Данните за площта на предлаганите на търг имоти в страната, колко търга са проведени и средната продажна цена на декар са динамични, тъй като търговете не се провеждат по план, а зависят от проявен интерес, както и от атрактивността на района, в който се намират имотите. Очакваните приходи не би могло да бъдат прогнозирани, тъй като има много случаи, при които дори и при проявен интерес от страна на заинтересовани лица не се сключват договори за покупко-продажба на имотите от класираните кандидати или не се подават заявления за участие в обявения търг“.

Да сте чували някъде някой да участва в търг, където началната цена е обявена предварително, т.е. той знае, че цената е пазарна, но въпреки това той изведнъж отказва да подаде заявление, въпреки първоначално обявеното намерение. Или пък участва и дори стига до края на търга, печели го – но после не сключва договор? Трудно може човек да си представи толкова много провалени търгове за земя, към които имаше огромен интерес в цялата страна. Тоест, областните дирекции се надпреварват да правят едни ялови процедури – това лесно може да се провери през стотиците обяви, които МЗХ публикува през последните две години.

И когато, ние като медия искаме да информираме хората по места как протичат тези търгове, от МЗХ дори не ни дават общата информация – колко декара е земята под тези обори. От търговете става ясно, че декар подобна земя струва около 4-6 хиляди лева. И това личи обявите за вече спечелените търгове. Реално, чрез тези законови промени държавата най-после се очакваше да получи пари от земеделска земя, която до този момент се смяташе за напълно пустееща. Но видите ли, данните били динамични. Само, че чиновникът отново забравя, че читателите и бизнесът в тази държава са онези данъкоплатци, които им плащат заплатите. И, когато медиите задават елементарни въпроси, трябва им се отговаря конкретно. А не без данни и числа за приходите, които администрацията трябва да отчита при продажбата на държавни имоти. Накрая ще завършим с другата част от отговора на МЗХ, където чиновниците ни описват процедурата, по която тези търгове се провеждат, защото законодателството ги задължава да провеждат търговете прозрачно. 

Тръжните процедури за продажба на имоти – частна държавна собственост, находящи се в границите на бившите стопански дворове на прекратените по § 12 от ПЗР на ЗСПЗЗ организации се провеждат от областните дирекции „Земеделие“ по местонахождение на държавните имоти.

Инициативата за стартиране на процедурата е по предложение на директора на областната дирекция "Земеделие" до министъра на земеделието и храните за включване на имоти в предмета на търг. Всяка областна дирекция изпраща предложения през цялата година, в зависимост от проявен интерес или по преценка на самия директор на областната дирекция за различни имоти от територията на областта. След изразено писмено съгласие на министъра на земеделието и храните, тръжната процедура се открива със заповед на директор на областната дирекция „Земеделие“, в качеството му на оправомощено от министъра на земеделието и храните лице, която се публикува на интернет страниците на МЗХ и на областната дирекция „Земеделие“. Имотите се предлагат на търг с начална тръжна цена, която е пазарната оценка, изготвена от независим оценител, вписан в Регистъра на независимите оценители, и възложена от директора на областната дирекция "Земеделие".

На финал отново ще повторим въпроса си – защо в този отговор не ни дадоха обобщение за размера на продадените терени от вече спечелените търгове. За да се ориентираме има ли смисъл от поправките към този закон, който даде право на администрацията да продава държавна земя. Иначе всички знаем колко "динамични" могат да бъдат подобни търгове.

Държавата няма идея какви приходи ще влязат от продажбата на ТКЗС-дворовете
2906
 

Последни материали
Виж
ДФЗ удължава с 2 дни крайния срок за прием на допълнителни документи по директните плащания
Българо-гръцко проучване
Еколози установиха, че животните ползват тунела за мечки до Илинден
МЗХ отговаря на въпроси
Държавата няма идея какви приходи ще влязат от продажбата на ТКЗС-дворовете
Истината – на 16 юли
ОСП от 2028 г. ще запази самостоятелния си бюджет, но има риск от намаляване на агропарите с 15-25%
Агростатистика
По брой на биволите доближаваме данните от 1999 г.
Максималната помощ за проект е 300 хил. евро
Два месеца до интервенцията „Къси вериги на доставка“ за обединения от поне 5 земеделци
Свързани материали
Виж
Търгуват се ниви и терени в стопански дворове
Областната дирекция в Пловдив обяви за продан 6 земеделски имота на цени от 5 500 до 33 250 лв./дка
Интервю със заместник министъра на земеделието и храните Иван Капитанов
При опожарени ниви само засегнатите декари остават без субсидия, не и целите парцели!
Проверете данните си в БАБХ!
Заради 3 март срокът за заявяване на общинските пасища ще се удължи
В МЗХ се проведе пето заседание на Консултативния съвет по поземлени отношения
Около 3 хиляди декара от държавния фонд може да се предоставят на градинари
Първо заседание
Националният съвет по горите е за новите мерки в управлението на сектора
От 2016 година досега платформата е генерирала 121 милиона лева
Горски предприятия са вдигнали приходите с 20 милиона лева чрез електронни търгове
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини