Опитните градинари съветват да обръщаме внимание на биологичния календар не само на култивираните растения, но и на всички останали около нас, тъй като те ни подсказват кога с какво да се заемем в градината с по-големи шансове за успех, особено по отношение на времето за засаждане на зеленчуците и подправките. Тези трупани с векове народни наблюдения са особено ценни в години с трудно предсказуемо време, каквато очевидно е и настоящата.
Когато например цъфне върбата, тя ни дава знак да започнем засаждането на кромида, магданоза, морковите, граха, ряпата, репичкие и копъра. А докато продължава да цъфти, се садят марулите, савойското зеле и алабашът.
Цъфнат ли кокичетата, садят се семената на доматите, пипера и алабаша за разсад. Започнат ли да цъфтят леската и подбелът, садят се на открито репичките, ряпата, кромидът, спанакът, киселецът, ревенът, магданозът, хрянът и аспержите. Докато цъфтят минзухарите, настъпва моментът да насадим праз и лук батун.
Появи ли се втората двойка листа при копривата, сади се цветното зеле, както и обикновеното за зимнина. А когато тя извиси ръст и поотрасне киселецът, трябва да пресаждаме зелето на открито.
Започнат ли да цъфтят теменужките, наред са морковите, магданозът и копърът. Цъфнат ли нарцисите, време е да садим салатите и зелето. Когато започне да цъфти кукувичето грозде, се садят грахът, цвеклото, алабашът и се пресажда разсадът от цветното зеле.
Започне ли да цъфти песекинята и разтвори цветовете си блатнякът, време е да се захващаме със засаждането на картофите, фасула и царевицата. А когато песекинята разпусне листа и започне да цъфти трепетликата, садим цвеклото, останалите бобови култури, зелето за зимнина и лечебната краставица (пореча).
Цъфне ли люлякът, значи е време да пресаждаме краставиците и останалите топлолюбиви култури – тиквите, тиквичките, патисоните, доматите, зелето за зимнина и ригана – на постоянно място. Особено успешно е пресаждането на краставиците, докато цъфти офиката. Тогава се пресажда и разсадът от домати, пипер и патладжани.
Докато цъфтят вишните и императорската ведрица, садим мащерката, босилека, тиквичките и копъра. А докато цъфтят кестените, отново могат да се насадят ряпа и репички, салата и копър.
Докато цъфтят калината и божурът, се садят тиквите и краставиците. Между появата на първите листа на брезите и цъфтежа на вишните се садят фасулът, морковите, цвеклото, исопът, арпаджикът, картофите, разсадът от целина, от цветно и от брюкселско зеле. Разлистят ли се дъбовете и започнат да цъфтят шипките, разсадът от краставици, домати, пипер и патладжани се пресажда на постоянно място и се садят фасулът и царевицата.
Цъфти ли форзицията, садят се морковите и магданозът. Докато се разтварят ирисите, се пресажда разсадът от брюкселско зеле. А докато цъфтят бадемите, се засаждат картофите от средните и късните сортове.