Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.11.2024 г.

Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване

Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване

Най-важното условие за оцеляване и развитие на овощните култури е правилното засаждане на разсада. Оптималната дълбочината зависи от кореновата шийка, която често се бърка с присадката.

Кореновата шийка е мястото, където кореновата система на растенията преминава в ствол. Тя се намира приблизително на 5-7 см под мястото на присаждане и на 3-4 см над първия горен корен на разсада. Мястото може да се определи и визуално – обикновено това е малко удебеляване, което се различава и по цвят от ствола. Ако се почисти този участък (началото на скелетните клони и част от ствола), веднага се забелязва, че на едно място кората променя цвета си – от зеленикава става светлокафява. Това е границата на кореновата шийка.

Тя е един вид контролен център, в известен смисъл „мозък“ на растението, който осъществява храненето от ствола към корените и отговаря за дишането им.

Доказано е, че тъканите, разположени над и под кореновата шийка, имат различна анатомична структура и аминокиселинен състав. В областта на кореновата шийка има повишена ензимна активност. Метаболитните процеси там протичат по-бързо, отколкото в ствола, граничещ с нея, а това изисква по-ускорено дишане. Следователно е необходимо добро снабдяване на тъканите на кореновата шийка с кислород. Това обяснява негативната роля на дълбокото засаждане на овощните дървета.

При изследване на възрастни дървета е установено, че латентният биопотенциал на тъканите на кореновата шийка от южната страна е по-голям, отколкото от северната. Ето защо, когато засаждаме растенията, е много важно да се спазват  посоките на предходното място. В противен случай възстановяването на растението е по-продължително, като харчи много усилия и изпитва стрес, докато се адаптира към новите условия.

Важно е да знаем, че кореновата шийка е най-уязвимото място на овощните култури.

Нейната дървесина, кора и камбий са разположени най-далеч от листата, а следователно растежът и съзряването ще завършат сезона последни, както и предзимното закаляване. Ако има увреждане от неблагоприятни условия (замръзване, временно наводняване или повишени температури), кореновата шийка търпи най-сериозно увреждане.

Следователно тъканите на кореновата шийка трябва да бъдат защитени, като им се осигури свободен достъп до слънчева светлина, въздух и влага, а също от болести, вредители и механични повреди.

Задълбочавайки кореновата шийка повече от необходимото, ние обричаме растенията на непълноценен живот. Дълбоко засадените фиданки се адаптират бавно и често загиват, закъсняват с плододаването и приключват по-рано.

Дълбокото засаждане на овощните дървета със сигурност е вредно. Развитието и израстването се ограничават, а дърветата стават уязвими за болести и вредители.

При засаждането трябва да бъдем уверени, че мястото на прехода на корените в ствола е на 6-7 см над нивото на земята при семковите култури и 3-4 см при костилковите.

Какво да правим с вече засадените дървета, чиито коренови шийки са под нивото на почвата?

Единственото правилно решение е да ги пресадим, като ги повдигнем по-високо. Колкото по-рано направим това, толкова по-добре. В началото на пролетта или есента около ствола на дървото се прави дълбок 60-70 см канал, отстъпвайки на разстояние 40-60 см (за 2-5 годишни дървета). Буцата пръст се повдига до желаната восочина и се уплътнява с хранителна почва.

Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
16655
 

Последни материали
Виж
Оторизирани са над 8 млн. лева
142 061 био пчелни семейства са заявени за подпомагане от 763 кандидати през 2024 г.
Почти 15 000 дка гори са опожарени върхово
Горските пожари през 2024 г. са засегнали площ от 170 000 дка в страната
ОИСР успешно приключи прегледа на политиките в българското земеделие
Очертаващият се недостиг от новата реколта в Украйна подкрепя цените
Германия разшири с над 2 на сто засетите площи с есенна рапица
Промени в последния момент
Отпада изискването да се заявяват правни основания за поливни площи
В агенцията за градушки те са 22%
482-ма пенсионери работят в администрациите към МЗХ
Свързани материали
Виж
Мнения
Експерти настояват за комплексен подход срещу климатичните промени
Ибрахим Юмакли: Турция преживя най-голямото измръзване в селското стопанство
По закон застрахователите изплащат само щети, причинени след 19 април
Загубите от измръзналите овошки в югоизточна България са 600-800 лева на декар
Важно!
До края на април МЗХ ще обследва овошките, измръзнали тази нощ
Агрометеорологична прогноза за периода 4-10 април 2025 година
Развитието на културите ще забави темпо заради поднормени температури
Важни превантивни мерки за растителна защита на културните растения !
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини