Начало » Хоби земеделие » Малката градина
04.11.2024 г.

Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване

Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване

Най-важното условие за оцеляване и развитие на овощните култури е правилното засаждане на разсада. Оптималната дълбочината зависи от кореновата шийка, която често се бърка с присадката.

Кореновата шийка е мястото, където кореновата система на растенията преминава в ствол. Тя се намира приблизително на 5-7 см под мястото на присаждане и на 3-4 см над първия горен корен на разсада. Мястото може да се определи и визуално – обикновено това е малко удебеляване, което се различава и по цвят от ствола. Ако се почисти този участък (началото на скелетните клони и част от ствола), веднага се забелязва, че на едно място кората променя цвета си – от зеленикава става светлокафява. Това е границата на кореновата шийка.

Тя е един вид контролен център, в известен смисъл „мозък“ на растението, който осъществява храненето от ствола към корените и отговаря за дишането им.

Доказано е, че тъканите, разположени над и под кореновата шийка, имат различна анатомична структура и аминокиселинен състав. В областта на кореновата шийка има повишена ензимна активност. Метаболитните процеси там протичат по-бързо, отколкото в ствола, граничещ с нея, а това изисква по-ускорено дишане. Следователно е необходимо добро снабдяване на тъканите на кореновата шийка с кислород. Това обяснява негативната роля на дълбокото засаждане на овощните дървета.

При изследване на възрастни дървета е установено, че латентният биопотенциал на тъканите на кореновата шийка от южната страна е по-голям, отколкото от северната. Ето защо, когато засаждаме растенията, е много важно да се спазват  посоките на предходното място. В противен случай възстановяването на растението е по-продължително, като харчи много усилия и изпитва стрес, докато се адаптира към новите условия.

Важно е да знаем, че кореновата шийка е най-уязвимото място на овощните култури.

Нейната дървесина, кора и камбий са разположени най-далеч от листата, а следователно растежът и съзряването ще завършат сезона последни, както и предзимното закаляване. Ако има увреждане от неблагоприятни условия (замръзване, временно наводняване или повишени температури), кореновата шийка търпи най-сериозно увреждане.

Следователно тъканите на кореновата шийка трябва да бъдат защитени, като им се осигури свободен достъп до слънчева светлина, въздух и влага, а също от болести, вредители и механични повреди.

Задълбочавайки кореновата шийка повече от необходимото, ние обричаме растенията на непълноценен живот. Дълбоко засадените фиданки се адаптират бавно и често загиват, закъсняват с плододаването и приключват по-рано.

Дълбокото засаждане на овощните дървета със сигурност е вредно. Развитието и израстването се ограничават, а дърветата стават уязвими за болести и вредители.

При засаждането трябва да бъдем уверени, че мястото на прехода на корените в ствола е на 6-7 см над нивото на земята при семковите култури и 3-4 см при костилковите.

Какво да правим с вече засадените дървета, чиито коренови шийки са под нивото на почвата?

Единственото правилно решение е да ги пресадим, като ги повдигнем по-високо. Колкото по-рано направим това, толкова по-добре. В началото на пролетта или есента около ствола на дървото се прави дълбок 60-70 см канал, отстъпвайки на разстояние 40-60 см (за 2-5 годишни дървета). Буцата пръст се повдига до желаната восочина и се уплътнява с хранителна почва.

Засаждането на разсада на оптимална дълбочина е основно условие за оцеляване
14827
 

Последни материали
Виж
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
За социални заведения в община Хасково
Пчеларско сдружение дари 150 килограма мед за поредна година
Промени в наредбата за превоз на непреработена земеделска продукция
Свързани материали
Виж
Меден сулфат за градината - полза и вреда
Практика
Ползите от минусовите температури и замръзването през зимата
Фермери падават сигнал
„Черната златка“ се превръща в бич за овошките - както чумата за овцете
Андрю Роф продуктов мениджър на New Zealand Frost Fans в специално интервю за синор бг
Машините за вятър превземат овощните градини и лозята по света
Подрязване и оформяне на овощните култури
Указания как да поличет разрешение за бракуване на дръвчетата
Изпепеляващото лято унищожи маса овошки, градините намаляват
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини