Случва се да се грижим с голямо внимание за нежния разсад от домати и пипер, а в един прекрасен ден всички растения да полегнат изведнъж. Причините могат да бъдат няколко и тук ще се спрем на най-популярните.
1. Опасно поливане. Разсадът трябва да се полива само с престояла вода с температура малко над стайната. Ако го полеем със студена вода от чешмата, може да загине от сечене. С прекалено топла вода също не трябва да се полива – тогава се активират сеченето и вертицилийното увяхване. Заради хлорирането на питейната вода пък трябва да дадем възможност на хлора да се утаи, затова трябва да изчакаме водата да престои няколко часа – хлорът за много растения си е направо отрова.
2. Сгъстено засаждане. Не трябва да се допуска, защото тогава растенията започват да се борят помежду си за светлина, вода и хранителни вещества, а в крайна сметка се издължават и остават хилави. Такъв разсад става лясна плячка на болести и вредители. Семената трябва да се садят така, че след пробиването на почвената смес растенията да не си пречат едно на друго и да не отнемат светлината на съседите си, както и водата и хранителните вещества. Препоръчителните площи за нормалното развитие на разсада са: целина – 4 на 3 сантиметра, пипер и цветно зеле – 6 на 6, патладжани и ранно зеле – 7 на 7, краставици, зеле и ранни домати – 8 на 8, останалите домати – 6 на 8 сантиметра.
3. Прекалено вкопаване на семената. При засаждането им прекалено надълбоко в почвената смес те могат изобщо да не пробият или пък ще са слаби и ще изостават в растежа. Препоръчителната дълбочина за засаждане на семената е : целина – половин сантиметър; домати – 1-1,5 сантиметра; пипер, краставици, патладжани, ранно зеле и цветно зеле – 1,5-2 сантиметра; останалото зеле – 2-3 сантиметра. Добре е преди засаждането да прочетем внимателно на пакета информацията от производителя, ако сме купували смената – там има важни препоръки, при това не само за сроковете и дълбочината на засяване.