През последната година преходните сезони като че се удължиха – студените дни не бяха много, а през февруари времето е почти пролетно. За плодните дръвчета това е само от полза, но чесънът вече проби и се извиси на 5 сантиметра. Трудно е да бъде покрит – използваният материал може да повреди още крехкото растение. В случая може да се използва само по-плътно полипропиленово фолио или друг нетъкан материал, посочват оттам. Във всеки случай не си струва да се ядосвате за пробилия чесън. Някои градинари го покриват с клонки или слама и това върши работа. Но да бъдат засипани покълналите растения с прегоряла тор или компост, както правят често градинарите, не си струва.
В краен случай чесънът може да остане и така, както си е – връхчетата ще измръзнат, затова пък останалата част през есента бързо ще компенсира, ако лехите бъдат подхранени с амонячна селитра по 10-20 грама на квадратен метър. Изобщо подхранването на чесъна с азотни торове трябва да се прави всеки път, когато връхчетата на листата започват да пожълтяват – тогава реколтата ще е значително по-богата, съобщава електронното издание „Стопанство”.
Само ако чесънът прораства, защото е засаден по-рано през есента, ще има проблеми – една част ще загине, друга ще изразходва необходимата през зимата устойчивост. Но ако сте го посадили когато трябва – през октомври-ноември – тогава всичко с чесъна ще бъде наред, дори да не пробие в края на зимата. По принцип ако засаденият през есента чесън не се появи, лехите винаги могат да бъдат засети през пролетта – той и издържа повече и винаги служи като застраховка.