Семейството ни много обича чесън, затова и засаждаме големи количества още от есента, споделя читателката на електронното издание „Стопанство” Ирина Кудрина. Реколтата обаче е трудно да бъда запазена добре през зимата в апартамента, посочва тя и уточнява, че през късната есен и зимата често мести чесъна от балкона в стаята или хладилника, а през пролетта голяма част от скилидките вече са прораснали. Разбира се, биологичният часовник на растението сработва и природата няма как да бъде излъгана – чесънът се стреми да продължи рода си.
Кудрина си признава, че просто е изхвърляла тези глави и е наясно, че мнозина правят същото. Веднъж обаче решила да експериментира и да посади напролет прорасналия през зимата чесън.
През април му оформила отделна леха, посадила го по обичайния начин, поляла го и положила мулч отгоре. Грижите за лехата не се отличавали от тези при останалия засаден чесън. През есента прибрала от лехата големи глави с по една скилидка, като размерът им бил 3 пъти по-голям от тези на най-големите скилидки в останалите глави.
Една част семейството използвало за храна, а друга засадили още през есента. През следващата година от тях израснали нормални глави чесън с по няколко скилидки, но с много по-големи размери от останалите.
Оттогава Кудрина престанала да се притеснява дали чесънът ще оцелее до пролетта, както и да го съхранява. Наясно е, че може да го засади напролет и след година и половина да получи двойна реколта.