Биохимик от Канзаския държавен университет се занимава с подобряване на биогоривото чрез създаване на високодобивен сорт от растението Camelina sativa. Изследването ще помогне за стимулиране на селскостопанската икономика и ще осигури на фермерите ценни продукти.
Това пише в Sciencedaily Тимоти Дюрет, доцент в катедрата по биохимия и молекулярна биофизика от изследователската група, която е получила безвъзмездна помощ в размер на 1,5 млн. долара за четири години от Министерството на селското стопанство и Министерството на енергетиката на САЩ. Проектът, който се ръководи от Университета в щата Колорадо, е едно от десетте подобни изследвания, финансирани през 2014 година в рамките на федералната изследователска програма Геномика на растителните суровини за биоенергетика.
Дюрет и неговите сътрудници разработват нов сорт Camelina Sativa целенасочено, като биодизелова култура за Великите равнини. Маслодайното растение може да бъде ценен биогоривен ресурс, защото може да се отглежда на нископродуктивни земи и почти не се нуждае от поливане и торене. Camelina Sativa е допълнителна биоенергийна култура, която няма да се конкурира с културите за производство на храни, казва Дюрет. Ефективността на местното селско стопанство може да се повиши, ако културата се внедри в сеитбооборота.
В изследването ще бъде използван неотдавна разученият геном на Camelina Sativa. Целта на проекта е да се подобри свойството на маслото, отделяно от растението, и да се изменят биохимичните процеси на растението, така че то да произвежда ниско вискозно масло.
Разработването на ниско вискозно масло има решаващо значение за подобряване на боигоривото, казва Дюрет. Обикновеното растителното масло е с твърде голям вискозитет за дизеловите двигатели, поради което е необходимо да се измени конструкцията на двигателите или растителното масло да се преобразува в биодизелово гориво.
За сметка на намаляване на вискозитета ние ще направим биогориво, което ще може да се използва в дизеловите двигатели без добавката на никакви химически модификации, казва още Дюрет./fermera.bg