Начало » Новини » Света

Създаден е EURice Alliance – новият алианс на страните производителки на ориз в ЕС

Мая Асенова / 15.09.2025 г.
Създаден е EURice Alliance – новият алианс на страните производителки на ориз в ЕС

Снимка на Министерство на земеделието на Италия

По време на Международния фестивал на ориза Riso беше учреден EURice Alliance – постоянна координационна група на страните в ЕС, произвеждащи ориз. Секторът обхваща около 401 000 хектара и произвежда 1,5 млн. тона годишно. Оризовите полета имат не само стопанско, но и екологично значение – те съхраняват водни ресурси, опазват биоразнообразието и оформят ценни пейзажи съобщават още от Италианското министерство на земделието.

Производителите обаче са изправени пред сериозни предизвикателства. Вносът от трети страни като Индия, Пакистан, Мианмар и Камбоджа достига 1,5 млн. тона годишно, като често се съобщава за нарушения на правата на човека и използване на забранени вещества. Същевременно износът на ЕС е едва 240 хил. тона.

Затова новият алианс си поставя за цел да защитава европейските производители, да настоява за принцип на търговска реципрочност, да насърчава устойчивото производство и да развива нови пазари за висококачествен европейски ориз. След 2027 г. се очаква Общата селскостопанска политика (ОСП) да осигури по-голяма финансова подкрепа за сектора.

Зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев също участва в откриването на Международния фестивал на ориза Risò във Верчели (Vercelli) и в дискусията „Rice, Food Security, and European Policies“. Той изрази подкрепата на България за създаване на нов алианс EURice между държавите-производителки на ориз в ЕС, събощи Българската Телеграфна Агенция.

EURice Alliance ще заседава редовно с ежегодно ротационно председателство между осемте държави производителки, за да отстоява интересите на европейските оризопроизводители на общо ниво.

Създаден е EURice Alliance – новият алианс на страните производителки на ориз в ЕС
1908
 

Последни материали
Виж
ДФЗ прави анализ
Ако ЕК признае шарката за форсмажор, овцевъдите няма да изгубят подпомагане
Благодарение и на разширяването на площите, и на ръста в добивите
Реколтата от картофи в Нидерландия е най-богатата от четвърт век
МЗХ
Окончателното експертно решение е овцете да не се ваксинират срещу шарка
Закупени са над 200 000 тона с произход от САЩ, ЮАР или Южна Америка
Фуражната царевица поевтиня слабо на търга в Южна Корея
Работата на пчеларя през октомври - подготовка за зимуване на пчелните семейства
Пълнена постна зелка
Свързани материали
Виж
Пълнена постна зелка
Индексът на цените на зърнените култури на ФАО е спаднал с 0,6% спрямо август
Допълнена с таблица
Новите прогнози сочат по-високо производство, потребление и запаси от зърнени култури
Вносът от югоизточна Азия обаче подбива цените на родните производители
Оставаме нетен износител на ориз, Турция и Румъния са основни клиенти
Изпращаме води към Турция по Марица
Само 6,7% полезен обем вода останаха в напоителния яз. Тополница. Как е оризът?
Рекордно високи температури поставят под въпрос реколтата от ориз в Япония
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини