Националното оценяване коя държава колко ще получи по така наречените Национални и регионални планове за партньорство, в които е финансирането за земеделие, регионално сближаване и миграция, вече започнаха. Припомняме, че при 1,8 трилиона евро бюджет за периода 2028-2034 г., за тези планове определената сума е 865 млрд. евро, които са почти половината от целия европейски бюджет. От тях 300 млрд. евро (а по други сметки 290 млрд.) са за директните плащания. През сегашния програмен период (2021-2027 г.) общата сума за плащанията по първи и втори стълб е 386,6 млрд. евро.
В Националните и регионални планове №1 в ЕС по бюджет е Полша. Тя ще получи 123,3 млрд евро и така ще измести Франция, която беше лидер по отпуснати средства за директно подпомагане на селското стопанство. Франция отива на второ място, далеч след първото на Полша, с 90,1 милиарда евро. Това посочва „Политико“ в графика, където сочи като източник Европейската комисия.
Селскостопанските плащания се отпускат до голяма степен въз основа на площта на обработваемата земеделска земя, което е в полза на страни с големи селскостопански сектори. Регионалните плащания пък са насочени към намаляване на разликата между по-богатите и по-бедните райони в Европа. Те се разпределят въз основа на националните и регионалните нива на развитие. Основният принцип е, че по-бедните страни и региони получават по-голям дял от парите.
България е на 11-то място като бюджет по въпросните планове със сумата от 22,3 млрд. евро. Пред нас е Чехия с 29,4 млрд., след нас е Словакия с 19,9 млрд. евро.
Румъния е на 6-то място с 60,2 млрд., а Гърция е веднага след нея с 49,2 млрд.
Припомняме, че за сегашния период (2021-2027 г.) България ще получи 5,9 млрд. евро по Първи стълб и 2,2 млрд. евро по Втори стълб, или общо 8,1 млрд евро при 386,6 млрд. за всички държави от ЕС. Нашата сума е малко над 2%.
На 12-то място сме по размера на средствата, които ЕК разпределя по ОСП
По бюджетното перо за миграция Германия ще получи най-много средства – 4,1 млрд. евро, заради огромния брой мигранти в страната. Тук България е 12-та с 900 млн. евро и е точно след Румъния, която ще бъде подпомогната с 1 млрд. евро. Със същата като нашата сума са Австрия и Португалия.
Останалите 21,4 млрд. за България (като извадим парите за миграция) в Националния и регионален план за партньорство ще бъдат разпределени за директните плащания за земеделие и за развитие на регионите. Засега не се знае какво ще е съотношението между средствата за селско стопанство и средствата за регионално развитие.
В разпределянето на сумата за развитие на регионите земеделците ще участват с инвестиционни проекти, подобни на тези, които са по сегашния Втори стълб. Но там няма да са сами, а заедно с бизнеса от други сектори ще се състезават за финансиране.
Надя Петрова