Членовете на Европейската конфедерация на браншовите организации в земеделието Copa и Cogeca приветстват публикуваната от Европейската комисия първа по рода си пътна карта за така наречените екологични(природни или зелени) кредити. Целта на инициативата е да насочи частни инвестиции към опазването на биоразнообразието и възстановяването на природните ресурси, като бъдат признати усилията на земеделските стопани, прилагащи екологичните практики.
Членовете на конфедерацията обаче имат и някои важни забележки, свързани с нейното практическо прилагане. В позицията си те покочват, че „макар идеята за възнаграждаване на екологични услуги да е стъпка в правилната посока, предложеният документ остава неясен и пропуска ключови елементи, необходими за създаване на работеща и справедлива система“.
Пътната карта се фокусира върху общи принципи, без да представя конкретна рамка или практическа основа. Затова от Copa и Cogeca предупреждават, че не трябва да се преминава към прилагане без задълбочен анализ и стабилна подготовка. „Историята многократно е показала, че дори добрите намерения могат да доведат до резултати, противоположни на първоначалните цели. За нас основен приоритет е създаването на система, която отговаря на няколко критични въпроса — най-напред: какво точно представляват „природните кредити“ и как ще се измерват? Методологията зад това определение е все още научно и технически сложна. Освен това е наложително да се гарантира, че системата ще бъде достъпна, устойчива и без да налага допълнителна административна тежест върху земеделските стопани“.
Всяка бъдеща схема трябва да бъде приложима за всички производители — независимо от размера, структурата или производствения модел на техните стопанства. Независимо дали става въпрос за малки или големи, специализирани или смесени, интензивни или екстензивни ферми, рамката трябва да отразява многообразието на селскостопанския и горския сектор в Европа. Не бива тя да бъде запазена само за онези, които разполагат с ресурси и капацитет да управляват сложни административни механизми.
Също така е от съществено значение да бъдат въведени предпазни механизми срещу рискове като спекулативно изкупуване на земя и пазарни изкривявания. Такива ефекти биха могли да се появят, ако продуктивна земя се използва единствено за генериране на природни кредити от външни инвеститори, вместо за реално производство на храни или устойчиво управление.
Успехът на всяка бъдеща система ще зависи от това тя да бъде създадена с производителите, а не само за тях. В този дух, Copa и Cogeca приветстват създаването на нова експертна група и изразяват готовност за активно сътрудничество с Европейската комисия и останалите заинтересовани страни. Нашата цел остава ясна: да изградим работеща система, която постига реални резултати за природата, като в същото време осигурява икономическа устойчивост за хората, които ежедневно се грижат за земята в Европа.