Начало » Новини » Света
23.05.2025 г.

България е на второ място след Италия в ЕС по използване на чешмяна вода

Европейско законодателство
България е на второ място след Италия в ЕС по използване на чешмяна вода

sinor.bg

Миналата седмица Европейският парламент (ЕП) одобри правила за подобряване на качеството на питейната вода като по-евтина и достъпна алтернатива спрямо бутилираната минерална и трапезна вода. Промените в директивата на Европейския съюз (ЕС) за питейната вода налага минимални стандарти за качество на водата, използвана от хората за пиене, готвене и други домакински цели. Целта е да се засили доверието на потребителите и да насърчат използването на чешмяна вода.

Новата директива за питейната вода ще влезе в сила 12 дни след публикуването си в Официалния вестник на ЕС. Държавите членки имат две години, за да се съобразят с директивата, съобщиха от пресцентъра на ЕП.

Актуалните данни за средното потребление на чешмяна вода на глава от населението в ЕС показва, че най-голяма е употребата в Италия – по 243 л средно на ден на човек от населението, следва България – със 191 литра, Хърватия – със 182 л, Гърция – със 177 л и др. Малтийците и литовците пият най-малко вода от чешмата – съответно 50 и 61 л. За нашата страна е сигурно, че в тези литри влиза и разхищението по ВиК мрежата, както и поливането на градините от чешмите.

Новите правила задължават страните в ЕС да подобрят достъпа до вода на всички хора в ЕС, включително на уязвими групи от населението, чрез мерки като поставянето на безплатни чешми на публични места. Страните членки също така ще могат да насърчават предлагането на чешмяна вода в ресторантите безплатно или срещу ниска такса.

Консумацията на чешмяна вода излиза не само по-евтино, но и опазва околната среда. Според Европейската комисия достъпът до по-качествена вода би намалил потреблението на бутилирана вода със 17%. Това би намалило пластмасовите отпадъци и емисиите на парникови газове.

Въпреки че Рамковата директива за водите налага изисквания за качеството на европейските реки, езера и подземни води, около половината от 110 000 водни басейна в ЕС не са в достатъчно добро състояние.

В отделна резолюция Парламентът призова страните в ЕС да приложат изцяло клаузите на директивата най-късно до 2027 г., за да може всички води под и на повърхността да покрият стандартите за добро качество.

Депутатите се обявяват за адекватно финансиране и за следване на принципа, че замърсителят трябва да поеме разходите. Те искат целите на директивата да намерят отражение в регулациите за земеделието, транспорта и енергетиката. Освен това Парламентът настоява за намаляване на използването на изкуствени торове и пестициди.

Със стандартите за качеството на водата, приети през 2020 г. са затегнати ограниченията за наличие на олово и някои бактерии във водата, а замърсяващи вещества като фармацевтични продукти, микрочастиците пластмаса и такива, които вредят на хормоналната система, ще бъдат поставени под наблюдение. Това ще позволи предприемането от ЕС на последващи действия въз основа на последното налично научно познание за тях. Правилата гарантират също така достъпа на потребителите до информация за качеството на водата.

Гражданската инициатива „Право на вода“ (Right2Water) събра над 1,8 милиона подписа и бе важен фактор за подготовката на законодателните промени. Много хора държат да получават актуална информация за качеството на водата. Освен това когато пътуват в други страни от ЕС, хората често са несигурни дали могат да пият вода от чешмата.

България е на второ място след Италия в ЕС по използване на чешмяна вода
1417
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе 14.8 млн. лева по еко схемата за екстензивна паша
МЗХ удължава срока за прием
До 13 юни ще се приемат стратегии по подхода ВОМР
Русия премахна минималната препоръчителна цена при износа на пшеница
МЗХ одобри 3 договора по ПМДРА за над 5,5 млн. лв.
От 24 май до края на месеца
Противоградната защита е готова за очакваните бури в следващите дни
ДФЗ подрани
Платени са първите 5 млн. лева помощ за зимните пръскания
Свързани материали
Виж
Ценни съвети за производството на качествени стъбла
Не поливайте разсада с прясна чешмяна вода!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини