Най-голямото тържище у нас – „Родопи-95“АД, по-известно като борсата до Първенец, събори наскоро 30 декара стоманено-стъклени оранжерии, от общо 60 дка, които доскоро фигурираха в активите на дружеството. Оранжериите са наследство от някогашното ТКЗС Първенец.
Премахната е конструкция, малкото оцелели стъкла са подредени отстрани на терена, другите са нахвърлени като купчина отпадък. Оцелели засега са само маркучите от капковото напояване.
Другите 30 дка оранжерии все още са на мястото си, заедно с ръждясалите вече контейнери за мазут за отопление. От повече от 5 г. оцелелите и с поизпочупени тук-там стъкла оранжерии се отдават под наем на индийска фирма, която отглежда предимно листни зеленчуци при неотопляеми условия.
„Имахме затруднения с работната ръка. Оранжериите бяха стари, а поддръжката им е скъпа – цената на едно стъкло вече е 30 лева. Затова решихме да освободим терена от 30 декара и там да разширим търговската част на тържището“, обясни изпълнителният директор на „Родопи-95“АД Илия Гатев.
Той допълни, че приходите от наема на оцелелите 30 декара оранжерии са ниски, заради лошото им състояние. За тях още не е взето решение дали и докога ще продължат да съществуват.
Плановете на тържището, разположено на по-малко от километър от Пловдив, са да премести пазара на производителите, който от години е до входа на борсата, както и другите павилиони, които търгуват на дребно, на освободеното от срутените оранжерии място, „за да се даде въздух на големите складове за търговия на едро“.
Илия Гатев разкри, че се разработва проект в тържището да се изгради и голяма борса за едрово търгуване на широк асортимент от хранителни стоки, каквито има в Солун, Виена и други големи европейски градове.
Засега борсата не възнамерява да създава цех за пакетиране и съхранение на плодове и зеленчуци, тъй като за целта е трябва да има сигурна и постоянна доставка на продукти от български производители. „Истината е, че 70% от плодовете и зеленчуците идват от внос и засега единствено тези доставки са гарантирани“, посочи Гатев.
Председателят на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция Марин Генуров заяви пред Синор.БГ, че няма информация за отлив на производители от оранжерийния сектор. „Събарянето на стоманено-стъклените оранжерии на борсата е по-скоро прецедент, отколкото тенденция“, каза той. Генуров предположи, че „Родопи-95“АД вероятно печели повече от търговия, отколкото от производство и затова е решило да се освободи площи, като премахне половината си оранжерии.
Макар и малко, все пак се срещат обяви за продажба на стъклени оранжерии. Например в Благоевградско се продава такава, разположена върху 1650 кв.м. за 75 хиляди евро заедно с оборудване, котел и земя в размер на малко над 4 дка. В Пазарджишкото село Говедаре се търси купувач за 6 дка работеща стъклена оранжерия при обявена цена от 240 хил. лв. Пак там са обявени 20 дка стъклени оранжерии, които са със системи за поливане и отопление. За тях търсената цена е 1,2 млн. лв.