На зърнените пазари обилните реколти в Северното полукълбо тласнаха цените на пшеницата и царевицата надолу, въпреки че регионалните фактори създават известни различия. Глобалните цени на пшеницата отбелязаха тенденция към понижение през изминалата седмица, повлияни от силните доклади за реколтата от Русия и увеличената прогноза за световното производство от Организацията по прехрана и земеделие (FAO). Цените на пшеницата в САЩ отбелязаха лек спад. Фючърсите на меката червена зимна пшеница (SRW) на Чикагската стокова борса (CBOT) се търгуваха около 189 долара/тон. Благоприятното топло и сухо време подпомага края на жътвата.
Европейските цени на пшеницата също се понижиха, като референтните цени бяха около 225 долара/тон. Прогнозата за производството в Европейския съюз беше ревизирана нагоре до 136,4 милиона метрични тона. Руските експортни цени на пшеницата от черноморските пристанища се задържаха относително стабилни. Цените на пшеница с 12,5% съдържание на протеин бяха приблизително 230 долара/тон. Русия отчита рекордна реколта, като вече са прибрани 130 милиона тона от очаквани 135 милиона.
Пазарите на царевица също бяха под натиск тази седмица поради очакванията за големи световни доставки. Фючърсите на царевицата в САЩ отбелязаха умерен спад, като цените се движеха около 166 долара/тон. Американският износ на царевица е на конкурентни цени спрямо бразилските доставки, което се очаква да подкрепи световното търсене. Европейските цени на царевицата претърпяха по-значителен спад, установявайки се близо до 216 долара/тон. В региона се наблюдава забележим внос на царевица от Съединените щати. Като най-големият доставчик на царевица за Китай през 2025 г., експортният пазар на Русия е активен.
Пазарът на слънчогледово масло претърпява динамични промени с приключването на жътвата в Черноморския регион. Цените в САЩ се варират около 1 222 долара/тон, което отразява добрата наличност в страната. Европейските цени, особено във Франция, са по-високи, около 1 450 долара/тон, поради по-ниските от средните добиви от предишната реколта. Като основен световен производител Русия е ключов двигател на световните цени. Цените на слънчогледовото масло с произход Черно море са около 1 340 долара/тон.
На Софийска Стокова Борса АД в подкръг "Зърно" тази седмица продължава предлагането на голямо количество хлебна пшеница от стари реколти на 450,00 лв./т, (230,08 евро/т), а купувачите отговарят с начална цена от 270,00 лв./т (138,05 евро/т). Продължава и търсенето на фуражна пшеница, насипно на начална цена от 340,00 лв./т (173,84 евро/т).
В подкръг „Хранителни стоки” цените на основните стоки са стабилни. Има множество оферти за продажба на семена и ядки като белен слънчоглед, различни видове тиквено семе и орехова ядка, на цени вариращи от 2 500,00 (1 278,23 евро/т) до 6 800,00 лв./т (3 476,78 евро/т).
В подкръг „Индустриални стоки” на ССБ АД сделки имаше в съответствие с наближаващия студен сезон за дърва за огрев в диапазон 95,00 - 126,00 лв./куб.м (48,57 - 64,42 евро/т).