В края на април в Лесотехническия университет (ЛТУ) се състоя кръгла маса по актуални проблеми на ландшафтната архитектура, организирана от катедра „Ландшафтна архитектура“ по повод отбелязването на Световния месец на ландшафтната архитектура.
Дискусиите са свързани с две ключови теми – за заплахата от инвазивни чужди растителни видове в България и забранените видове в ландшафтния дизайн, както и за новия стандарт за уличното озеленяване на територията на Столична община, който много скоро ще влезе в действие.
По първата тема лекция изнесе доц. д-р Владимир Владимиров, директор на Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания при БАН. Дискусията подчерта необходимостта от по-строг контрол и информираност при използването на растителни видове в урбанизираните зони.
Разработката на стандарта за уличното озеленяване на територията на Столична община е подготвена от екип на катедра „Ландшафтна архитектура“ с ръководител доц. д-р ланд. арх. Светлана Анисимова и членове проф. д-р ланд. арх. Анелия Пенчева, доц. д-р ланд. арх. Ценка Кунева и ас. д-р ланд. арх. Галина Янчева.
Възложител на стандарта е Направление „Архитектура и градоустройство“ към Столична община през 2023 г. и ще бъде приложение към вече действащата Наредба за градската среда. Той надгражда предишни научно-приложни изследвания на авторския колектив, свързани с уличното озеленяване, справяне с ефекта на „градските топлинни острови“ и разработването на пилотни зелени решения. Стандартът за уличното озеленяване ще може да се прилага в най-скоро време. На 17.04.2025 г. общински съветници внесоха доклад до Столичния общински съвет с предложение за възлагане на графичното оформление на стандарта – ключов етап, без който той не може да бъде приет официално. Според вносителите графичното представяне ще улесни реалното прилагане на документа от страна на проектанти, изпълнители и администрация, и ще допринесе за по-качествена поддръжка и развитие на зелената инфраструктура в София. От „Спаси София“ припомнят, че създаването на функционални и завършени стандарти за градска среда е сред основните приоритети в тяхната програма.
Оживената и дълга дискусия в ЛТУ, продължила до късно вечерта, потвърди както актуалността на разглежданите проблеми, така и високата степен на ангажираност от страна на професионалната общност и институциите. Марта Георгиева, общински съветник от Демократична България, публично заяви: „Много симпатичен дамски екип от Лесотехническия университет е разработил стандарти за уличното озеленяване, които чакат да бъдат въведени в практиката на Столична община. Беше изпълващо душата да слушаш експерти и гости, които се вълнуват от съдбата на всяко едно дърво и не можеха да спрат да дискутират до 22 часа. Надявам се процесът по въвеждането на строги стандарти за поддържане на растителността да бъде ускорен – за да не виждаме повече осакатени дървета и да не позволим зеленината да бъде жертва на инфраструктурни проекти.“
Катедра „Ландшафтна архитектура“ продължава своята активна роля в създаването на политики, стандарти и решения за подобряване на зелената градска среда в България.
Събитието събра представители на широк кръг институции, организации и професионалисти, свързани с озеленяването и устойчивото градско развитие – Столична община, Община Бургас, Столичен общински съвет, дирекция „Зелена система“, ОП „Паркове и градини“, районни администрации, ОП „Софияплан”, Съюзът на ландшафтните архитекти в България, Камарата на архитектите в България, Асоциацията на арбористите, Асоциацията на производителите на декоративни растения и частни компании в сектора.