Пресаждането на разсада на постоянно място е важна стъпка в процеса на отглеждане, защото стресира растенията. Доматите са сравнително устойчива култура, но променящите се условия, увреждането на кореновата система и адаптацията на новото място забавят развитието и растежа им. За да се сведе до минимум стресът и да се помогне на растенията да се възстановят по-бързо, важни са правилни грижи за тях след пресаждането.
Защо пресаждането причинява стрес у разсада?
Пресаждането е свързано с промяна в условията, на които разсадът е свикнал. Дори минимално увреждане на корените може да попречи на способността им да усвояват достатъчни количества вода и хранителни вещества. Освен това новото място в известна степен ще се различава по отношение на осветление, влажност и структура на почвата. Всички тези фактори причиняват стрес, който може да се прояви като увяхване на листата, забавяне на растежа или отслабване на растенията.
Правилната подготовка на разсада преди засаждането му на постоянно място и минимизиране на стреса са важни условия в процеса на отглеждане.
Грижи за доматите след засаждане на постоянно място
Има няколко ключови стъпки, които помагат на доматите да се адаптират по-бързо към новите условия. Правилното поливане на доматите е един от важните фактори, влияещи върху адаптацията на растенията. Непосредствено след засаждане доматите трябва да се полеят обилно, така че почвата да покрие плътно корените и да няма въздушни джобове. Това ще осигури на кореновата система достъп до влага и ще подобри контакта и с околната среда.
Желателно е да не се използва много студена вода за поливане, за да се избегне температурен шок, като се избягва и мокрене на листата, което ще предотврати развитието на болести. След първото обилно поливане почвата трябва да се поддържа леко влажна, но не и преовлажнена.
Временна защитата от слънчевите лъчи е наложителна, ако температурите са високи и продължителното излагане на преки слънчеви лъчи може да предизвика изгаряне и пресушаване. За тази цел се използва се агрофибър или мрежа. Ако пресаждането се извършва в облачен ден, защита не е необходима, но е важно да се съобразим с метеорологичните условия.
За подхранване по време на пресаждане или непосредствено след това не се препоръчва използване на торове с високо съдържание на азот, защото това може да причини прекомерен растеж на зелена маса в ущръб на кореновата система. На този етап трябва да се внасят повече фосфор и калий, които подпомагат развитието на корените, а това ще повиши устойчивостта на доматите на стрес, по-бързото възстановяване и цъфтеж след пресаждане. Подхранването с комплексни торове, съдържащи и микроелементи, се прави на всеки 2-3 седмици или по препоръка на производителите. Има и специализирани торове за листно торене на доматите, които са с по-бързо действие.
Защита от болести и вредители
След пресаждане растенията са по-уязвими към болести и вредители, защото имунната им система е отслабена. Желателно е да се използват биологични продукти или народни средства. Използването на мулч не само ще предпази доматите от прекомерно изсъхване на почвата, но ще намали риска от гъбични инфекции.
Засаждането на доматите на постоянно място може да предизвика стрес, но при правилен подход негативните последствия ще бъдат минимални, а адаптацията – успешна. Регулярното поливане, подхранване, защита от слънцето, както от болести и вредители ще помогне на доматите да се възстановят бързо и да продължат активното си развитие.