Тайната за по-добра реколта от краставици може да се крие в съседството им с някои декоративни култури. Получава се две в едно, като на една леха растат най-добри приятели – краставици и цветя.
Знаем, че изборът на правилни съседи за културните растения е много важно и изпълнява различни функции. Цветята не само ще украсят градината, но могат да подобрят растежа на краставиците, да увеличат реколтата, да подобрят вкуса на плодовете, както и да ги предпазя от някои болести и вредители, а това ще намали нуждата от използването на химични препарати.
Правилното съвместяване е много важно за малката градина, която ще ни радва не само с цветово разнообразие, но и с добро плододаване.
Несъвместимост между отделните култури може да съществува поради разлика в условията на отглеждане, конкуренция за хранителни вещества и пространство, както и склонност към общи инфекции и вредители.
Кои цветя са най-добри компаньони на краставиците?
Настурцията (латинката) е универсален защитник. Ярките и цветове отблъскват листните въшки, белокрилките и охлювите, а острият аромат маскира миризмата на краставици, обърквайки вредителите.
Латинката може да се засажда в междуредията или по периметъра на лехите. Тя може да се използва и като жив мулч, задържащ влагата в почвата.
Тагетисът (турта или имеретински шафран) е известен с това, че отделя фитонциди, които потискат нематодите и гъбичните инфекции. Корените на растението пречистват почвата от натрупаните от минали сезони токсини.
Гъстотата на засаждане на тагетисите е 3-4 растения на квадратен метър. През есента те могат да бъдат нарязани и заровени в почвата като зелен тор. Това непретенциозно цвете се самозасява и пълни градината с цвят и аромат.
Невенът привлича медоносните и земни пчели, което има решаваща роля за сортовете краставици, които изискват опрашване. Нектарът му повишава активността на насекомите, увеличавайки количеството на завръзите.
Невенът участва и в борбата с кореновото гниене поради антисептичните свойства, които притежава.
Пиретрумът и равнецът отблъскват мравките, които разнасят листните въшки по стъблата на краставиците. Те са непретенциозни и растат добре и на бедни почви. Достатъчни са по 2-3 растения, засадени в краищата на лехата.
Босилекът и копърът са ароматни билки, които също се разбират отлично с краставиците. Те отблъскват някои вредители и привличат полезни насекоми. Известно е, че босилекът има благоприятно влияние върху вкуса на краставиците.
Оптималното разстояние между краставиците и цветята е 20-30 см. Желателно е да се полива сутрин, за да се избегне преполиване, а редовното почистване на увяхващите вече съцветия ще удължи цъфтежа.
Не трябва да се засаждат близо до краставиците декоративен грах и слънчоглед, защото ще ги засенчват и ще се конкурират за вода и хранителни вещества.